איך קונים דירה?

בועת הנדל"ן – כמה לא מדברים עליה? כל היום אנחנו שומעים בחדשות על מחירי הדירות, על קבלנים ופרויקטים חדשים שמוקמים, על שיטות לצבירת הון דרך קנייה של נכסים ועל כך שלזוגות בימינו קשה מאד לרכוש דירה משל עצמם. לפעמים זה מרגיש, שמרוב המידע הרב שמגיע מכיוונים שונים (ושהרבה ממנו לא רלוונטי ממש), אנשים חוששים לנסות ולעשות את המהלך הזה של רכישת דירה שמקנה הרבה ביטחון כלכלי ושקט במיוחד לטווח הארוך. האמת היא שזה לא מסובך מדי לרכוש דירה. למי שיש הון עצמי (שלא חייב להיות גדול תמיד) והכנסה קבועה, יש סיכוי שהפתרון של רכישת דירה הוא טוב הרבה יותר מאשר לשלם שכירות מדי חודש בחודשו. אם אתם מתלבטים ולא בטוחים אם זה בשבילכם, נסביר לכם כאן בפשטות מהם השלבים בתהליך של רכישת דירה ותוכלו לנסות ולהבין אם זה מתאים לכם.

אישור עקרוני למשכנתה

בשלב הראשון, כדי שבכלל תוכלו לחתום על חוזה עם המוכר, עליכם להציג אישור עקרוני מאחד הבנקים לקבלת משכנתה. אם אתם מחפשים דירה בתל אביב למשל, חפשו דירות למכירה בתל אביב על מנת להבין מהו התקציב שאתם מכוונים אליו וגשו לבנק לקבל אישור למשכנתה. תתבקשו להציג את ההכנסות וההון העצמי שלכם על מנת לבחון את היכולת שלכם להחזיר את תשלומי המשכנתה. מרגע שקיבלתם את האישור, תוכלו להתחיל לחפש את הדירה שמעניינת אתכם.

איך קונים דירה

מציאת דירה

יש כאלה שמעדיפים קודם לסגור את נושא המשכנתה ולבחור במסלול נוח ומתאים וזה בסדר, אנחנו ממליצים קודם כל למצוא את הדירה בה אתם מעוניינים. מרגע שחתמתם עם המוכר על זכרון דברים והתחייבתם לרכישה, מרבית המוכרים יגלו אורך רוח ויתנו לכם את הזמן להיסגר על נושא המשכנתה. בכל אופן, כדאי לבדוק את העניין בסבלנות ולמצוא את הדירה שעונה על הדרישות שלכם, בין אם מדובר בנכס למגורים או להשקעה לטווח ארוך. זכרו כי לקנות דירה זה לא עניין של מה בכך וגלו הרבה סבלנות. לפעמים עשויים לעבור גם חודשים ארוכים עד שמוצאים את האחת המיועדת, וזה לגמרי עדיף מלקנות נכס שאתם לא שלמים איתו.

לקיחת משכנתה

כעת כמו בשלב הראשון, עליכם לפנות למספר בנקים או ליועץ משכנתאות (שאמנם ייקח סכום כסף מסוים אבל יעשה את התהליך בעבורכם) ולקבל כמה הצעות שונות למשכנתה. המשכנתה היא למעשה הלוואה שאתם לוקחים מהבנק לרכישת הדירה וכל בנק מציע הלוואה בתנאים שונים. חשוב מאד להבין לעומק את כל התנאים וההגבלות של החוזה ולבחור בזה המתאים לכם ביותר. הדבר הכי חשוב הוא למצוא משכנתה שהריבית עליה היא לא גבוהה מדי. דרך ההשוואה שתעשו בין הבנקים תקבלו בעצם מושג טוב יותר על המחירים ועל התוכניות הקיימות בשוק. מכאן, יש עוד כמה פרטים טכניים קטנים לסגור, אבל בגדול זה כל הסיפור.

קחו בחשבון את כל הפרמטרים

חשוב להבין שרכישת דירה אינה מסתכמת רק במשכנתה ובעלויות המובנות מאליהן, אלא שיש עוד שלל הוצאות שחשוב לקחת בחשבון, החל משיפוצים ועד לרכישת ריהוט וכלים סניטריים. כמו כן, רבים מבקשים לבנות "בית חכם", ובעידן כמו שלנו זה בהחלט עשוי להיות חיוני. כדאי להאזין לפודקאסט "דירה להשכיל" שעוסק בנושא זה, ולו כדי להעשיר את הידע.

דירה היא הרכישה הגבוהה ביותר שתעשו במהלך חייכם, ולכן מוטב שלא להקל ראש בנושא ולהתייעץ עם כל אנשי המקצוע הרלוונטיים לתהליך. תתחדשו!