איך בוחרים מערכת ERP לניהול משאבים בחברות וארגונים?

כמעט כל עסק או ארגון חייבים מערכת ERP לניהול המשאבים והתהליכים העסקיים של החברה, אבל קיימות כמה אפשרויות בשוק וחשוב לדעת איך לבחור ביניהן. במאמר הבא ניתן לכם כמה טיפים חשובים, וגם היכרות עם מערכת מובילה בתחום.

התאמה אישית לתהליכים עסקיים

אחת התכונות החשובות שמציעות מערכות ERP מסוימות, היא התאמה לתהליכים העסקיים של מגזרים ספציפיים. דוגמה של מערכת ייחודית שמאפשרת התאמה לתהליכים עסקיים באופן כזה, היא תפנית. מערכת ERP זו מתמחה בשורה ארוכה של מגזרים ספציפיים, להם היא מציעה פתרון ייעודי – "בסט אוף בריד" בכל תחום כזה.

מודולים גנריים איכותיים

מעבר להתאמה האישית המיוחדת, חשוב כמובן שלמערכת ERP יהיו מודולים גנריים לניהול. מודולים אלה, מספקים יכולות דוגמת ניהול רכש, כספים או מלאי. כמובן, איכות המודולים האלה חשובה לא פחות, מאיכות ההתאמות המיוחדות למגזר שלכם.

איך בוחרים מערכת ERP לניהול משאבים בחברות וארגונים?

שיקולי תקציב

לאחר שאתם יודעים אילו מערכות מעניינות אתכם כרשימה ראשונית של אפשרויות, ההיבטים הכספיים עשויים לסייע בסינון נוסף. הנושא הכספי הוא במילא נושא כזה, שתתעמקו בו היטב מראש. זאת, במיוחד לגבי מערכת מסדר הגודל ומרמת החשיבות של מערכת ERP. אפשרות לאחסון בענן מציגה תועלות כספיות רבות ופוטנציאל רב לייעול. מבחינת היבטי עלות בעלות כוללת (TCO), אחסון בענן חוסך מכם חלק ניכר מהצורך ברכישה ותחזוקה עצמית של שרתים ותוכנות. במקום זאת, עוברים למודל של שכירה, שהוא קל יותר מבחינה כספית שוטפת. עוד זווית חשובה של הנושא הכספי בהקשר זה, הם שיקולי החזר ההשקעה (ROI). מערכת ERP אמורה ויכולה לספק התייעלות רוחבית ביכולות ניהול העסק. תודות לכך, היא תחזיר את ההשקעה ותספק תועלות כספיות מתמשכות.

מענה לדרישות טכניות ספציפיות

לכל עסק יש את הדרישות הטכניות המיוחדות שלו. בהתאם לכך, ייתכן שתרצו להתעמק במיוחד, בהיבטים דוגמת האפשרות להתממשק עם מערכות צד ג'. גם שיקולים טכניים כאלה, עשויים לסייע בסינון ראשוני של אפשרויות. קחו בחשבון, שמערכות ERP מסוגלות כיום להיות מותאמות לדרישות מיוחדות רבות. זאת, גם במסגרת יכולות שמובנות בהן וגם באמצעות כלים כמו API.

מוניטין המוצר

השוק העסקי בארץ מנוסה למדי עם מערכות ERP שונות וחשוב לבדוק את מוניטין המוצר ולקבל המלצות עליו. הטוב ביותר, הוא לשמוע עליו ממקורות שאמינים בעיניכם ולגבי שימוש בו בארגונים וחברות מהמגזר שלכם. תודות לפידבק כזה, תוכלו לסנן אופציות לא מתאימות ולקדם אופציות מתאימות יותר.

איכות החברה שמאחורי המוצר

מאחר ש-ERP היא מערכת ליבה חשובה ביותר, היבט איכות הספק מחייב בדיקה מעמיקה. כדאי מאוד לבחור במוצר ERP אשר מפותח על ידי חברה מוכרת, שתהווה כתובת אמינה לכל פנייה. מדובר באיכות פיתוח התוכנה, במומחים הטכניים שמספקים עבורה תמיכה ובחברה בכלל, כספק איכותי אשר תעבדו מולו רבות.

קלות הטמעה ושימוש

דווקא מאחר שמדובר במערכות מורכבות למדי, חשוב מאוד שהן תהיינה פשוטות יחסית להטמעה ולשימוש שוטף.

מערכת ידידותית למשתמש תעודד שימוש נרחב בה, תייעל תהליכים ותחסוך לכם זמן. נזכיר בהקשר זה את העיקרון הידוע, שחשוב להסתכל על ERP כעל מערכת עסקית ולא רק טכנולוגית. בסופו של דבר, אנשי מפתח רבים בעסק שלכם ישתמשו בה. תהיה לכך השפעה נרחבת על האופן שבו אתם עושים עסקים, לטוב או לרע. כאשר מתקינים מערכת חדשה גדולה, ישנה פעמים רבות התנגדות מהשטח. מערכת ידידותית, תצמצם תופעה זו.

לסיכום

השיקולים הללו יסייעו לכם לבחור במערכת ה-ERP המתאימה לכם, וחשוב לקחת בחשבון את כל הפרמטרים כדי לבחור במערכת הטובה ביותר. אם קיימת מערכת שמותאמת למגזר שאליו אתם משתייכים, כדאי לשקול אותה לחיוב ולהכיר את כל האפשרויות שיש לה להציע לכם, כדי לדעת האם היא הפתרון הטוב ביותר עבורכם.