איך מחשבים ממוצע

יש נוסחאות מתמטיות מסובכות שחלקנו צריכים להכיר למטרות שונות, אך יש נוסחאות פשוטות שכולנו צריכים להכיר מאחר והן משמשות אותנו ביום יום שלנו. כך הוא הממוצע שכל אחד צריך לדעת לחשב ולאו דווקא בראש אלא גם באמצעות מחשבון, אך חובה לדעת מהו סדר הפעולות בשביל להגיע לאותו ממוצע רצוי. חישוב ממוצע יכול לסייע לנו בדברים רבים מהם חישוב ציונים כשאנו רוצים לדעת מה מצבינו או שאנו צריכים לדווח על הציונים הללו למוסד כלשהוא, חישוב הוצאות כשאנו רוצים לדעת מהו הממוצע של ההוצאות שלנו לדוגמא הוצאות חשמל, ויש עוד אין ספור דוגמאות איך ממוצע יכול לסייע לנו להבין מהו "מרכז" המספרים.

לחשב ממוצע זה פשוט…

חישוב ממוצע הוא פשוט ולא מצריך ידיעת מתמטיקה ברמה גבוהה וכפי שציינו גם לא מצריך לעשות את החישובים בראש. כל שנדרש לנו הוא הכרה של סדר הפעולות ועם אמצעי כמו מחשבון נוכל להגיע במהירות לתוצאה.

על מנת לחשב ממוצע יש כמה שלבים שחייבים לעשות:

שלב 1

אתם צריכים לאתר את כל המספרים הרלוונטיים לממוצע, מספרים מהנמוך לגבוה כשהממוצע בסופו של דבר יהיה ככל הנראה איפה שהוא באמצע.

שלב 2

אתם צריכים לחבר את כל המספרים הללו אחד עם השני בכדי להגיע לסך כל המספרים. זהו שלב קריטי ואם הוא לא מתבצע בצורה מדויקת התוצאה לא תשקף את ממוצע המספרים לדוגמא: 10+20+30+40 = 100. 100 הוא המספר המתאר את כל המספרים גם יחד.

שלב 3

בשלב זה לאחר שיש לכם את חישוב כל המספרים הרלוונטיים גם יחד, כל מה שאתם צריכים לעשות הוא לחלק את התוצאה (במקרה הזה 100) בכמות המספרים שקיימים (במקרה הזה 4) התוצאה שתתקבל היא הממוצע בין כל המספרים  – 24 ואם נסתכל על זה אחרת זה ייראה כך: 100:4   שווה 25.

חישוב ממוצע בין שני מספרים

במקרים רבים נצטרך לעשות חישוב של ממוצע בין שני מספרים בלבד כדי לקבל את התוצאה המייצגת את מה שביניהם. זה יותר פשוט וברוב המקרים נוכל אף לעשות את זה בראש.

חישוב ממוצע בין שני מספרים דורש מעבר על שני השלבים הבאים בלבד:

שלב 1

חיבור בין שני המספרים.

שלב 2

חלוקה של התוצאה המתקבלת ב-2. לדוגמא: 20+30 = 50.  ולאחר מכן 50:2 שווה 25.

כמה דברים שחשוב לדעת

  1. לא משנה מהו סדר המספרים כשמחשבים אותם האחד עם השני.
  2. הממוצע תמיד יהיה קטן מהמספר הגדול ביותר שבסדרת המספרים הקיימים ותמיד יהיה גדול יותר מהמספר הקטן ביותר מסדרת המספרים
  3. אם אחד המספרים שבסדרה משתנה למעלה או למטה, הממוצע ישתנה בהתאם. לדוגמא: בדוגמא הראשונה שהבאנו, אם המספר 30 ישתנה ל-35 גם הממוצע יעלה, והפוך, אם הוא ירד ל-25 גם הממוצע בסופו של דבר ירד.

קישורים שימושיים:

סרטון רלוונטי: