איך להרדים תינוק בן חודש?

ייעוץ שינה לתינוקות

הוא רק בן חודש וכבר מהווה עולם ומלואו, הוא רק בן חודש וכבר גורם לנו ההורים לעבוד סביב השעון ולייחל לדבר אחד פשוט לכאורה – שינה! שינה טובה עבורו ועבורנו. רוב ההורים לפעוטות מתלוננים על בעיות שינה, כך שלצד העובדה שצרת רבים אכן מהווה חצי נחמה, יש להבין כיצד בכל זאת ניתן להרדים תינוק שאפילו אינו בן חודשיים.

ייעוץ שינה לתינוקות

הורמונים הרגלים והורים

מה עושים? ראשית מבינים שפשוט קשה לו. עד לא מזמן התינוק היה ברחם וישן לא מעט, ואילו עתה התנאים השתנו והוא מתבקש להסתגל לסביבה ולהרגלים חדשים – הרגלים שאתם ההורים צרכים להקנות לו. בנוסף, מארג מתוחכם של הורמונים אחראיים על איכות השינה ובשלבים הראשונים לא כולם נכנסים לפעולה – כך שמעבר ממחזור שינה אחד לשני אינו בהכרח פשוט או טבעי. כיצד עוזרים לפעוט? יש מגוון דברים שמומלץ להקפיד עליהם (תיכף ניגע בהם), אך מראש נציין שלא פעם הקושי הגדול הנו האמונה בדרך ויכולת ההתמדה, ועל כן רבים מההורים נעזרים בשירות משמעותי: ייעוץ שינה לתינוקות.

הוא מדבר – אתם פשוט לא מבינים!

ממש פי שמצפים מתינוק שילמד את שפתנו, כך גם עליכם לצפות מעצמכם להיות קשובים וללמוד את שפתו. התינוקות מדברים אלינו ללא מילים, אלא בעזרת סימנים. למדו את הסימנים של ילדיכם והגיבו בהתאם. באופן כללי כאשר תינוק מתחיל להיות עייף, הוא יהיה יותר איטי, יפהק, יבהה, יגרד עם האגרוף את העיניים ואף הגבות עשויות להיות יותר אדומות. כאשר קולטים את אחד מהסימנים, יש להיות מוכנים לסייע לו להירדם. אם לא נעשה זאת, הוא ימשיך לתקשר, אך יעלה הילוך – יתחיל לקטר ומהר מאוד גם לבכות. ככול שתעניקו מענה מידי, כך הוא יישן טוב יותר.

שבעה טיפים חשובים

סדר

הקפידו על סדר יום ואף על טקס טרום שינה. כאשר התינוק יידע לזהות מה עומד להיות השלב הבא, הוא יישר קו ביתר קלות. כך למשל יש להבין מה עושים כאשר הוא מתעורר, מתי נותנים לו לאכול, אלו פעולות ייחודיות מבצעים טרום השינה (סיפור, שיר, עיסוי..), כיצד מגיבים כאשר הוא מתעורר במהלך השינה וכדומה.

אווירה

מומלץ ליצור אווירה רגועה לפני השינה. כך למשל מוטב להחשיך את החדר, לדבר בקול מרגיע, להרחיק גירויים וכדומה. כמו כן, יש לבחון באופן פרטני מה עובד. למשל מקלחת עשויה להרדים, אך בחלק מהמקרים ייתכן שהתוצאה תהיה הפוכה.

ביטחון

למרות שבעת ההשכבה הורים נוטים להיות לחוצים (תוהים האם המהלך יעבוד או לחלופין יוביל לחצי שעה של צרחות), אך עדיין יש להקרין ביטחון ולהשרות תחושת רוגע. בנוסף, מוטב לחזור על משפט קבוע, כגון "עכשיו הולכים לישון".

בדיקה

התינוק בוכה? בדקו טמפרטורה, מוצץ, חיתול ומצב רעב. ארבעת הפרמטרים עשויים להפוך שינה טובה לערנית במיוחד. מכאן שמראש יש להשכיב את התינוק רק כאשר החיתול נקי, הבטן מלאה והלבוש והשמיכה מותאמים לטמפרטורה בחדר.

מגע

כאשר התינוק בוכה אל תמהרו להרים על הידיים, אלא נסו להיעזר בקול מרגיע ובמגע קל. אם זה יעזור, התינוק ילמד שהוא יכול לישון בכוחות עצמו, מבלי להיות תלוי בהחזקה על הידיים.

האכלה

אל תרגילו את התינוק להירדם תוך כדי האכלה, למרות שבגילאים האלו הדבר קשה מהמצופה.

הקפדה

על מנת להטמיע כהלכה שיטה, יש צורך בהקפדה והתמדה לאורך כמה ימים רציפים. מכאן שחשוב להימנע ככול הניתן מניסוי וטעייה. השינויים הקטנים עשויים ליצור אצל התינוק ציפייה שמפריעה לתהליך השינה.

הקשיבו לעצמכם

לבסוף נציין שאתם צפויים להיתקל באינספור עצות, אך הכי חשוב לבחון למה אתם מתחברים ולזכור שבסופו של יום אתם מבינים טוב יותר מכולם – מדובר בילד שלכם!

נגישות