איך לחזור בתשובה?

ניכר כי רבים באוכלוסייה החילונית מעוניינים לשוב אל המסורת ולחזור בתשובה. חלקם מעוניינים לעשות זאת באופן חלקי, כלומר לשמור כשרות ומצוות וחלקם רוצים לעשות זאת באופן מלא ולהיות דתיים שלמים. כיצד עושים זאת ואיך צולחים את התהליך?

חזרה בתשובה

המושג "חזרה בתשובה" למעשה משקף את רצונו של האדם לשוב אל המסורת ואל מקורותיו. תהליך כולל שינוי דרכי הפעולה היומיומיים ושימת דגש על שמירת מצוות התורה. מדובר בתהליך פנימי שהאדם עובר כדי לחזק את השייכות למסורת היהודית ולתורה, את התהליך יש לעבור בשלבים בכדי לא לשנות את אורח החיים בבת אחת.

הנחת תפילין

איך מתחילים?

בכדי לצלוח את תהליך החזרה בתשובה יש תחילה להכיר את התורה ומצוותיה השונות. דרך הכרת התורה, תוכלו להכיר את דרכיו של האל ולחזק בקרבכם את המסורת היהודית. תוכלו לקרוא על המצוות ולהתחיל לקיים אותן לאט לאט ובהדרגה, כמו כן להתחיל להתפלל ולנסות להתמיד בתפילות השונות. יתר על כן, מוטב למצוא קבוצה או חברים שרוצים גם הם לחזור בתשובה ולעבור את התהליך יחד איתם, כך תוכלו לתמוך אחד בשני ולעבור את התהליך יחדיו.

לשמור שבת

מצוות שמירת השבת היא בין המצוות החשובות והמשמעותיות ביותר. התעדכנו בשעות כניסת השבת ויציאת השבת בעירכם ונסו להקפיד על שמירתה באופן מלא. לקראת כניסת השבת הנשים מדליקות את נרות השבת, עסקים נסגרים, מכוונים את שעון השבת ומיחם המים, מנתקים את תאורת המקרר, מפעילים את הפלטה של שבת וכו'. בשבת נהוג להימנע מהדלקת אש, מלהשתמש במוצרי חשמל או לנסוע ברכב, אלה לצד איסורים נוספים כגון צביעה, תפירה, הדחת כלים, שימוש במכשיר הסלולרי ואף ערבוב טחינה. מומלץ להכיר את הלכות השבת, להקפיד לשמור עליהן ולהימנע מביצוע האיסורים הנהוגים.

לשמור כשרות

במסגרת שמירת הכשרות ישנם בעלי חיים האסורים למאכל ליהודים כמו חזיר, עוף דורס או אריה. כמו כן, חל איסור לאכול בשר וחלב יחדיו ויש לשמור על טווח שעות מסוים בין סוגי המאכלים הללו. שמרו על מצוות הכשרות והקפידו לאכול מאכלים כשרים גם בבית וגם כאשר אתם מבלים במסעדות ופאבים ברחבי הארץ. אפילו בחו"ל ניתן לשמור כשרות, זאת מאחר וכיום קיימים מגוון סניפים של בית חב"ד בערים שונות בעולם ואף ניתן למצוא מסעדות ישראליות כשרות באזורים תיירותיים במיוחד כמו תאילנד, הודו, ברצלונה ועוד.

הנחת תפילין

מצוות הנחת התפילין מסמלת את ההודיה לאל ומהווה חיבור רוחני בין האדם לאלוהיו. לפי ההלכה את התפילין מניחים בבוקר ובימי חול בלבד. למרות שמצוות הנחת התפילין מופיעה במקרא, לא מוזכר האופן בו יש להניח את התפילין, אולם ידוע כי הנחת התפילין נעשית בשלבים. ראשית מניחים את התפילין על היד החלשה ומלפפים את הרצועה 7 פעמים. לאחר מכן מניחים את התפילין של הראש ומברכים את התפילות הנלוות להנחת התפילין.

ציצית

לציצית יש מעלה רוחנית לפיה היא מגנה על גופו של האדם מרוע. בחנויות מכירת תשמישי קדושה, ניתן לרכוש ציצית וללבוש אותה מתחת לבגדים. פירושה של המילה ציצית הינה קצוות חוטים בקצה ואכן ניתן לראות קצוות חוטים על גברים יהודים שלובשים ציצית, אך חשוב לציין כי ניתן גם להסתיר את הציצית והיא אינה חייבת להיראות לכל.

 

אם אתם מעוניינים לחזור בתשובה ולא בטוחים כיצד תצלחו את התהליך, מוטב שתתחילו בשמירת המצוות בהדרגה. קראו בתורה ולמדו על מצוות האל, כמו כן, בדקו האם בבית הכנסת הקרוב אליכם נמצא רב או אדם דתי שיכול ללוות אתכם בתהליך. גם אם נשברתם באמצע, אל תפסיקו. התחלות, מכל הסוגים, אינן פשוטות, גם כישלונות לבסוף מובילים להצלחה. בשם ה' תעשו ותצליחו!