איך משפרים את מהירות האתר?

למהירות התגובה של אתרים יש כיום חשיבות רבה. המהירות משפיעה על חוויית הלקוח, השגת לקוחות, שימור לקוחות, היקפי מכירות (באתר מכירות), תדמית העסק, קידומו במנועי חיפוש ועוד. אלה כמה דרכים בולטות, אשר בעזרתן ניתן לשפר זאת:

CDN

שימוש בשירות מסוג Content Distribution Network או Content Delivery Network, מספק כלי עזר יעיל במיוחד לשיפור ביצועי האתר. CDN מפזר את התוכן שיש להגיש לגולשים, על פני רשת שרתים. התוכן יוגש בפועל לגולשים השונים, מהשרת הפנוי שקרוב אליהם ביותר. בצורה כזו, לא יתרחש מצב, שבו ישנו שרת מרכזי אחד, אשר "נתקע" או מאט, בזמנים של עומס. אם בוחרים CDN מקומי, משיגים אפילו שיפור יעילות נוסף. זאת, עבור מצבים שבהם הגולשים הם מישראל. כמובן, בעבודה מול שירות CDN מקומי, גם עשוי להיות קל יותר לתקשר מול התמיכה הטכנית של הספק.

איך משפרים את מהירות האתר

הקלה על האתר

אתרים מודרניים, מעוצבים לרוב בצורה מינימליסטית מבחינה גרפית. מצד שני, התכנים השונים שנמצאים בהם, עשויים להיות רבים מאוד ו"כבדים" למדי מבחינת נפח. מדובר בעיקר על תכנים כבדים מטבעם, דוגמת קבצי וידאו או קול. כל זאת מצטבר ומחייב להעביר לגולשים כמויות נתונים גדולות למדי. אם מדובר למשל על וידאו שמתנגן מיד עם פתיחת עמוד ראשי של אתר, זה אומר שיש להעביר לגולש כמות נתונים רבה, מתמשכת, מיד כשהוא נכנס לאתר. וזה, לצד הצורך הרגיל, לטעון את תכני האתר האחרים במהירות סבירה. לכן, דרך וותיקה ושימושית לשפר מהירות אתר, היא לצמצם מראש את נפחי המידע שיש להעביר לגולש. לגבי סרטוני וידאו למשל, ניתן לצמצם את הממדים, קצב הפריימים, הרזולוציה ועוד.

בנייה איכותית

גם הקוד של האתר והפלטפורמה עליה הוא בנוי, משפיעים על הביצועים. למעשה, אם דיברנו על התכנים שניתן לצמצם בנפח, כל הקשור לבניית האתר נמצא למעשה ברמה אפילו בסיסית יותר. זו תשתית, שניתן ליצור באופן יותר "כבד" או פחות והדבר משמעותי. לדוגמה – תוספי וורדפרס מיותרים.

אחסון מהיר

עוד היבט חשוב, הוא אופן אחסון האתר. אחסון האתר צריך להיות אידאלית אצל ספק, אשר יבטיח ביצועים ברמה קבועה וטובה מספיק. זמינות וביצועים אלה, יכולים אף להיות מוגדרים רשמית, במסגרת התחייבות הספק (Service Level Agreement – SLA).

לתכנן, לשפר, לנטר

מה זו מהירות טובה מספיק? התשובה לכך כבר תלויה בהגדרה שלכם. מה שחשוב, זה להבין מה אתם בדיוק רוצים. כמו כן, בהמשך לכך, חשוב להיות מסוגלים למדוד את מהירות האתר בכל ההיבטים המשמעותיים לכם ולוודא שאכן מושגות התוצאות המבוקשות. טיפול מסודר בכך, יכלול ניטור שיטתי ומתמשך של ביצועי האתר, באופן בו תדעו בהקדם על מצבי חריגה ותוכלו לתקן זאת במהירות.

לסיכום

חשוב לטפל בנושא מהירות האתר בתשומת לב, מאחר שיש לו השלכות עסקיות רבות ומשמעותיות.