איך מוציאים דרכון פורטוגלי?

רבים מאתנו היו רוצים אפשרות לחיות ולעבוד ברחבי האיחוד האירופאי. רמת החיים הגבוהה, אורח החיים הנינוח והתנאים הסוציאליים של רבות ממדינות אירופה מהווים גורם משיכה. אזרחי ישראל הרוצים להגר ולחיות באירופה, אפילו לשנים ספורות, מאד מוגבלים באפשרויות העומדות לרשותם. הגירה לצורך עבודה היא קשה ומצריכה תיאום מוקדם עם מקום עבודה מוסכם, בירוקרטיה רבה וגם זאת רק למי שהוא בעל מקצוע נדרש.

הדרך הקלה ביותר להגר לאירופה היא כמובן באמצעות דרכון של אחת מחברות האיחוד. כל דרכון של כל מדינה באיחוד מאפשר אשרת עבודה ושהייה בכל מדינה אחרת בו. עכשיו רק נותר למצוא את הדרכון המתאים.

דרכון פורטוגלי

כיצד ניתן להשיג דרכון אירופאי?

עד לפני שנים לא רבות, דרכון אירופאי היה מוענק ליהודים שהיגרו או ברחו מאירופה לרוב במהלך, לפני או לאחר מלחמת העולם השנייה. הדרכונים הנפוצים בקרב ישראלים רבים היו ממדינות כמו גרמניה, צרפת, אוסטריה ועוד. לפני כמה שנים, החליטה ממשלת ספרד להעניק אפשרות לקבלת אזרחות לצאצאים של מגורשי ספרד. לאחרונה גם ממשלת פורטוגל החליטה החלטה דומה. נוצרה כאן הזדמנות לרבים לקבל אזרחות פורטוגלית. מי שמתעניין בתהליך צריך להתחיל עם רשימת שמות המשפחה הנפוצים אצל מגורשי ספרד ופורטוגל, לכן אנחנו מציעים כצעד ראשון שתבררו על שמות משפחה לדרכון פורטוגלי, ובדקו את שם משפחתכם מופיע ברשימה.

היתרונות בהוצאת דרכון פורטוגלי

כאמור, היתרונות בהוצאת דרכון פורטוגלי, ובעצם באזרחות פורטוגלית, נובעים מכך שפורטוגל חברה באיחוד האירופאי. מה שמקנה את היתרונות הבאים (רשימה חלקית בלבד):

  • אפשרות עבודה בכל מדינות האיחוד האירופאי ואף מעבר – ישנן מדינות אירופאיות כמו שוויץ ונורבגיה למשל שאינן חברות באיחוד אבל ניתן לעבוד גם בהן.
  • מגורים וקבלת קצבאות ותנאים סוציאליים שונים – דרכון פורטוגלי יאפשר לכם כאמור להתגורר במדינות אירופה השונות. רבות מהן מקיימות רשת ענפה של עזרה סוציאלית וקצבאות שונות כולל עזרה במגורים. התנאים הללו מותנים במבחני הכנסה בדרך כלל ומשתנים ממדינה למדינה.
  • לימודים מסובסדים – תוכלו ללמוד במוסדות השכלה גבוהה ולשלם את שכר הלימוד אותו משלמים חברי האיחוד האירופאי. שכר לימוד זה הוא במקרים רבים מסובסד. ישנם מוסדות השכלה גבוהה רבים בהם לומדים תלמידים מאמריקה או אסיה למשל ומשלמים שכר גבוה בעוד חבריהם לכיתה האירופאים זוכים לסבסוד.
  • כניסה ללא ויזה לארצות הברית – דרכון פורטוגלי יאפשר לכם כניסה ללא ויזה למדינות אחדות להן ישראלים נדרשים בוויזה. הדוגמא המעניינת ביותר היא כמובן ארצות הברית.

תהליך קבלת הדרכון

חשוב לעבור דרך כל השלבים השונים בדרך לקבלת הדרכון הפורטוגלי. הנה הם בצורה מרוכזת ולפי הסדר שלהם.

שלב ראשון – בדיקת זכאות

בשלב הזה אתם מתבקשים להוכיח את השתייכותכם לצאצאי גירוש היהודים. מכיוון שהאירוע אירע בשנת 1496, לפני מאות שנים, תהליך ההוכחה מעט מורכב. בהתחלה בדקו ששם המשפחה שלכם או גרסה דומה שלו מופיעים במאגר השמות. שימו לב שיש לחפש שמות שלא עוברתו לאחר העלייה לארץ.

המשך תהליך האימות הוא בפניה לקהילה היהודית בפורטוגל וקבלת אישור מהם שאתם אכן שייכים לצאצאי המגורשים. ניתן ורצוי להכין מסמכים לגבי ההיסטוריה המשפחתית הידועה לכם. זה יעזור בקבלת האישורים המתאימים. השלב הזה יכול לארוך כמה שבועות עד שלושה חודשים.

טיפ: פנו אל חברה מקצועית שתסייע לכם להוציא את הדרכון הפורטוגלי בקלות. כך תוכלו להימנע מכל הבירוקרטיה הנלווית ולאפשר לעו"ד לטפל בבקשה בעבורכם.

שלב שני – בקשה לאזרחות

עתה, משיש לכם את אישור הקהילה היהודית, תוכלו לפנות לממשלת פורטוגל ולבקש להתאזרח בפורטוגל. השלב הזה כולל מגע עם רשויות שונות בפורטוגל וכולל הכנה מדויקת של מסמכים שונים ומילוי טפסים ושאלונים. בשלב הזה מאד חשוב לקבל עזרה ממי שיש לו ניסיון בהתנהלות מול גורמים רשמיים בפורטוגל. כיאה לתהליך בירוקרטי, גם כאן ישנם דברים שרצוי להכין מראש. הכנת מסמכים טובה תבטיח שלא יהיו בעיות בהמשך התהליך.

שלב שלישי – בקשה וקבלת הדרכון

דרכון הוא מסמך נסיעה והגירה אותו מעניקה המדינה לאזרחיה. עכשיו, כאשר אתם אזרחים פורטוגלים המתגוררים בישראל, תוכלו להגיש בקשה להוצאת דרכון בשגרירות הפורטוגלית בתל-אביב. לשם הוצאת הדרכון תזדקקו לתעודת לידה ישראלית (או מהמדינה בה נולדתם) מתורגמת על ידי נוטריון וגם את תעודת הזהות הפורטוגלית שלכם. התהליך הזה הוא כבר יותר פשוט ובעצם, במידה ומביאים את המסמכים הדרושים, אין כל סיבה לקבל בו סירוב.

 

הוצאת דרכון פורטוגלי נעשתה אופציה קלה יחסית לקבלת אזרחות אירופאית עם כל היתרונות הנלווים לה. התהליך יכול להיות קל יותר מהוצאת דרכון ספרדי והוא מהווה אופציה טובה למי שאין אפשרות אחרת.

מה שחשוב לזכור הוא שזה תהליך שעוברים פעם אחת ומומלץ לעבור אותו בליווי מקצועי שיחסוך זמן, כאבי ראש ואולי גם מפח נפש.