איך אפשר למנוע פריצת דיסק?

אחת מהסיבות המרכזיות מדוע צעירים מוצאים את עצמם בחדר ניתוח היא פריצת דיסק המוכרת גם בשם בלט דיסק. מדובר במצב שכיח שנוצר כתוצאה משחיקה של הסחוסים המקיפים את הדיסק הממוקם בין החוליות, מה שיוצר כאבים עזים שמקשים מאוד על התנועה אבל גם על התפקוד היום יומי. מי שנמצא בסיכון להתפתחות של פריצת דיסק הם מבוגרים שעוסקים בספורט באופן קבוע ומאומץ, עובדים שנאלצים לעבוד למשך שעות רבות מול המחשב וללא תזוזה לצד העוסקים בתחום של הובלה של משקלים גבוהים. החדשות הטובות הן שאפשר לטפל בבעיה של פריצת דיסק ואף למנוע אותה, כפי שנסביר כעת במדריך.

פריצת דיסק – כל מה שרציתם לדעת

דיסק הוא הסחוס שנמצא בין שתי החוליות והוא גורם לתנועה של עמוד השדרה, ולמעש הגם בולם את הזעזועים. במידה ויש פריצת דיסק הדיסק יכול לפרוץ לתוך תעלת עמוד השדרה ובהתאם לכך ללחוץ על עצבים שיוצרים את הכאב. בעיה רפואית זו היא בעיה שעלולה להתפרץ בכל גיל, כאשר הטיפול עצמו הוא טיפול שמתחיל באופן שמרני על ידי פיזיותרפיה כמו גם מנוחה רבה. במידה והכאבים מתגברים או שהטיפול התרופתי לא מסייע, אפשר ואף רצוי לשקול לפנות לקבלת טיפול אלטרנטיבי כמו למשל דיקור סיני, תרגול יוגה לצד שימוש בצמחי מרפא אותם מורחים על הגוף, כל זאת מתוך מטרה להוביל להקלה משמעותית.

בנוסף, חשוב לדעת כי אפשר ואף רצוי למנוע את התופעה של בלט כמו גם פריצת דיסק באמצעות שינויים באורח החיים. ראשית כל, ישיבה ממושכת היא גורם משמעותי להיווצרות של לחץ על עמוד השדרה. על כן, רצוי להקפיד על הפסקות מעת לעת בשביל לשחרר את הגוף וכן להקפיד על ישיבה במנח גוף זקוף, כל זאת מתוך מטרה להפחית את הלחץ המופעל על הגב. בנוסף, פעילות גופנית המתבצעת בעצימות נמוכה יכולה לאפשר לכם לווסת את הלחץ כמו גם לעבוד על תנועה של הגוף עם המשקל שלכם או עם משקל נמוך, לעומת שימוש במשקלים גבוהים שעלולים להוב

 

 

מדוע חשוב לחזק את הגב בכל גיל?

אבחון בנוגע לבלט דיסק או פריצת דיסק הוא אבחון בעל השלכות על איכות החיים, בוודאי כאשר מדובר בכאבים עזים שמשפיעים מאוד על התפקוד. על כן, חשוב מאוד לחזק את הגב בכל גיל וזאת על ידי תרגילים שאותם ניתן לבצע בחדר הכושר או אפילו בבית. אם אתם סובלים כבר עכשיו מכאב, כאן תוכלו למצוא תרגילים מעולים לחיזוק הגב, כל זאת מתוך מטרה להוביל בסופו של דבר להפחתה של הסיכוי לפריצת דיסק. אם אתם כבר עכשיו חווים כאבים חזקים, רצוי להתייעץ עם מאמן כושר מוסמך לטובת קביעת שגרת אימונים המותאמת באופן אישי לסרגל המאמצים, תוך שימת דגש על הורדה משמעותית בעומסים המופעלים על הגוף ובייחוד על מערכת השלד.

לסיכום

פריצת דיסק היא בעיה שכיחה שכל אחד מאיתנו עשוי לחוות, בייחוד בעידן המודרני המזוהה עם ישיבה ממושכת לצד אימוני כוח שיכולים להיות גם אינטנסיביים מאוד. בשביל להפחית את הסיכוי מומלץ כבר עכשיו יצור שינוי משמעותי בשגרת החיים שמגיע לידי ביטוי בפעילות ספורטיבית המתמקדת באזור הגב, חיזוק שריר הגב לצד הבטן כמו גם הימנעות מנשיאה של משאות כבדים. במידה ואתם חשים בכאב, פנו לרופא לטובת בדיקה ואבחון, לטובת קביעה של תוכנית טיפול המותאמת לכם.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.