איך הופכים בית רגיל לבית חכם?

שילוב טכנולוגיה בבתים, זכה בשנים האחרונות לזינוק משמעותי קדימה. ניתן לבנות בתים מראש, עם יכולות מתוחכמות למדי בנושאים כתאורה, אבטחה ושליטה על התקנים שונים. אך מה לגבי בית רגיל, שלא נבנה מראש בכדי לפעול עם מערכות כאלה?

התאמה קלה, מבחר גדול

למעשה, לא מסובך להפוך בית רגיל ל"בית חכם". יש מבחר גדול של מוצרים שמסייעים לעשות זאת, שמומלץ לרכוש מחברה איכותית ואמינה כמו סומפי. ראו באתר https://www.somfy.co.il/ דוגמאות למוצרים כאלה. ניתן למשל להתאים גוף תאורה רגיל להפעלה מרחוק, מבלי לבטל את אופן תפקודו הישן הרגיל (בהפעלה ידנית). באופן דומה, ניתן להפוך חלקים עם מנוע (כמו שער כניסה) לנשלטים מרחוק. במוצרים שבוחרים ובאופן התקנתם יש גמישות רבה. חשוב לציין, שניתן להתקין מוצרים בודדים או רבים, לפי בחירתכם. אין סט מוצרים שחייב להיות בבית כזה, מלבד אולי מערכת הבקרה וההתקנים שבחרתם, אשר יעבדו מולה. אלה כמה דוגמאות בולטות, למוצרים שתוכלו לבחור:

מקלטים

בתחום זה תמצאו מקלטים שמאפשרים שליטה מרחוק במוצרים שונים ל"בית חכם". המקלטים מאפשרים שליטה אלחוטית במוצר, מבלי לבטל את יכולת השליטה הידנית בו.

שלטים

ישנם מגוון שלטים שניתן לרכוש, לשם שליטה מרחוק על המוצרים השונים. לרוב, יש לשלטים יש כמה ערוצי שידור, שבכל אחד מהם ניתן לשלוט במוצר ספציפי או קבוצת מוצרים. ישנו גם שלט ייעודי לשילוב במחזיק מפתחות, עבור פתיחת שער כניסה.

איך הופכים בית רגיל לבית חכם?

שער כניסה

שער הכניסה לבית יכול להיפתח מרחוק, באמצעות שילוב המנוע שמובנה בו, מקלט ומערכת הבקרה של הבית החכם. המשדר האלחוטי שמעביר אליו את אותות הבקרה, יהיה בתוך הבית ויאפשר פתיחת שער הכניסה מבפנים. כמו כן, תוכלו לפתוח שער כניסה באופן אלחוטי מתוך הרכב שלכם, מבלי לצאת ממנו (חוסך זמן ונוח בזמן ירידת גשמים). מוצרים משלימים עבור השער, כוללים קודן, חיישן שמנטר את מצב השער ומתריע על פתיחה לא מורשית שלו (כולל חיבור התרעה זו למערכת אזעקה) וכן חיישן שמזהה נוכחות עצמים אשר מפריעים לתנועת השער ועוצר אותה.

תאורה

מאחר שתאורה היא היבט חיוני וסטנדרטי בכל מבנה, תחום התאורה בולט מאוד במסגרת מוצרי בית חכם. ישנם מקלטים אלחוטיים לתאורה, אשר ניתן להתקין היישר בתוך תשתית התאורה הקיימת.

וילונות חשמליים

בעוד שתאורה מהווה רכיב הכרחי ונפוץ, וילונות מופעלים חשמלית הם דבר שרואים פחות. עם זאת, בבית חכם וילונות כאלה משתלבים באופן טבעי. עבור וילונות רגילים להפעלה ידנית, ניתן לרכוש מנועים שקטים, כולל כאלה שמופעלים על ידי סוללות (ובכך חוסכים בצורך בחיווט). ניתן גם להפוך וילונות חשמליים ידניים לוילונות נשלטים מרחוק, בין אם אלה וילונות גלילה חשמליים או וילונות הסטה חשמליים. השורה התחתונה, היא שיפור בשליטה על השימוש בוילונות, באופן שממצה את תועלתם מבחינת הצללה ופרטיות.

ניהול מתוחכם

ניהול בית חכם אינו מתמצה רק בהפעלה ובכיבוי של התקנים שונים. למעשה, את מלוא החוכמה רואים באפשרויות מתקדמות אשר בהן מערכת הבקרה משלבת את היכולות השונות. דוגמה ממחישה: המערכת תוכל לזהות את הגעתם לבית (באמצעות הסמארטפון שלכם) ולבצע שורת פעולות מבוקשות באופן אוטומטי: הדלקת אורות, פתיחת שער ראשי ועוד. פעולות מתקדמות כאלה, מסתייעות במגוון חיישנים שמספקים למערכת מידע על המצב, בזמן אמת. למשל – חיישני טמפרטורה, שמש, גשם ורוח.

לסיכום

כפי שהבנתם עד כאן, שדרוג בית רגיל לבית חכם הוא עניין פשוט יחסית ומהיר למדי. ניתן ליישם אותו בהתאמה מלאה לצרכיכם ואף בהדרגה. כדאי לנסות!