איך מתבצע תהליך פינוי בינוי?

בעקבות המחסור בדירות במדינת ישראל כמו גם מצבם הרעוע של עשרות אלפי בניינים, החלה ממשלת ישראל ביחד עם משרד השיכון והבינוי לקדם פרויקט רחב היקף המתבצע בערים רבות ברחבי הארץ המתמקד בפינוי והריסה של בניינים ישנים ובמקומם בנייה של רבי קומות. למעשה, פרויקט פינוי בינוי הוא בעל השפעה חיובית מאוד על ענף הנדל"ן במדינת ישראל וזאת בשל עתודות בנייה נרחבות שיכולות לסייע לזוגות ולמשפחות למצוא דירה אך גם בעל יתרון מבוהק כלפי הדיירים בבניין אשר מקבלים במסגרת ההסכם דירה חדשה, במקום הדירה הישנה. מה חשוב לדעת לגבי התהליך וכיצד הוא מתבצע? להלן כל הפרטים.

פינוי בינוי – כל מה שרציתם לדעת

הליך פינוי בינוי מתבצע במספר שלבים. בשלב הראשון יזם יכול לפנות לדיירי הבניין ולהציע תוכנית חדשה לפינוי ובינוי, כאשר במסגרת השלב הזה לכם כדיירים יש את האפשרות לנהל משא ומתן בשביל להגיע בסופו של דבר לעמק השווה אל מול היזם המבצע. אופציה שנייה שעומדת לרשותכם היא  להתאגד ביחד כדיירי הבניין ולפנות ליזם, בשביל לקדם את הבניין שלכם לטובת כניסה להליך של פינוי בינוי. הקבלן יכול להציע דירה חדשה, כאשר בתקופה הזו היזם הוא זה שמשלם את השכירות עד לקבלת המפתחות לדירה החדשה. כאן תמצאו מידע בנוגע לשאלה איך להתנהל בתהליך פינוי ובינוי? וזאת מתוך הבנה כי מדובר בתהליך ארוך טווח שיכול להימשך גם למשך שנים רבות.

נכון להיום ישנם עשרות פרויקטים של פינוי בינוי בכל רחבי הארץ, אולם צריך לקחת בחשבון כי התהליך עצמו משלב לא מעט אלמנטים בירוקרטיים כמו גם עיכובים שעלולים להפוך אותו למורכב במיוחד. על כן, קבלת מידע מהימן דרך אתר magdilim מהווה הזדמנות מצוינת בעבורכם לקבל מידע מהימן שנכתב ונערך על ידי עורכי דין המתמחים בתחום הנדל"ן, כל זאת כחלק מהבנה כי מדובר בפרויקט משמעותי והגדול ביותר בעבור דיירים שרוצים להיפטר מהדירה הישנה ולעבור לדירה חדשה, במסגרת של הליך פינוי בינוי המתבצע על ידי יזם.

 

 

כיצד מתבצע תהליך של פינוי בינוי?

אופן הביצוע של פינוי בינוי מתחיל קודם כל בפנייה לוועדה המקומית לתכנון ובנייה, וזאת מתוך מטרה לבחון את אופי הפרויקט ולקבל אישור מטעם משרד השיכון להמשך התהליך. הוועדה המקומית היא זו שתבקש את האישור, ובשלב הבא ולאחר קבלת האישור תתבצע הכרזה על המתחם, כאשר הוועדה המקומית היא זו שאחראית על  תב"ע – כמה בניינים יהרסו, כמה בניינים בונים, כמה יחידות ייבנו, היכן יהיו שטחי המסחר ועוד. לאחר שהתב"ע כתובה השלב הבא הוא החתמת הדיירים, ולאחר שהיזם קיבל את כל החתימות והתוכנית אושרה, השלב הבא הוא פינוי של הדיירים מהדירות הקיימות לדירות חלופיות שהיזם הוא זה שמשלם עליהן מכיסו, לאורך כל תקופת הפרויקט. לאחר קבלת היתר הבנייה, ניתן יהיה להתחיל בשלב הריסה ולהתחיל בתהליך הבנייה, עד לקבלת המפתחות לדירה החדשה שלכם.

לסיכום

פרויקט פינוי בינוי הוא פרויקט מהפכני שמצליח ליצור שינוי ממשי בשוק הנדל"ן בישראל אבל גם מספק מענה בעבור דיירים שמתגוררים בדירות ישנות ומסוכנות לקבל דירות חדשות, כל זאת במסגרת של הסכם החתום אל מול יזם. מאחר ומדובר בתהליך  ארוך שנמשך בממוצע בין 3-5 שנים, צריך לקחת בחשבון היבטים משפטיים שכל דייר שהבניין שלו מועמד לפינוי בינוי צריך לדעת, כאשר היום באמצעות אתרים מתמחים ניתן יהיה להוביל ליצירה של מעטפת מקצועית המאפשרת לכם להתחיל את ההליך, בסיומו תקבלו מפתחות לבית חדש.