איך שומרים על הבריאות בתזונה טבעונית?

טבעונות ובריאות

תזונה טבעונית מתבססת על רכיבים צמחיים בלבד, כאשר היא מתוכננת כראוי, היא בריאה, מספקת ומסייעת מבחינה תזונתית, ובעיקר, עוזרת למנוע מחלות. טבעונות מיטיבה בייחוד עם בעלי-החיים, אך בנוסף היא עוזרת לאנשים לקיים אורח חיים בריא ונכון, תזונה טבעונית פותחת בפני האדם מגוון עשיר של טעמים אשר מאפשרים שמירה על תזונה נכונה. בארץ ובעולם, המודעות והדרישה למוצרי מזון טבעוניים גדלות במהירות מכיוון שאחוז הצורכים תזונה טבעונית גדל.

חלבון מהצומח

מרכיב מרכזי אשר נכלל בפירמידת המזון ומהווה מרכיב הכרחי בתזונה טבעונית, הינו מרכיב אשר מעניק חלבון מהצומח. קידומו של מוצר זה מתאפשר באמצעות חברות המייצרות מוצרים המתאימים לאנשים טבעוניים. עם חלבון מהצומח, ניתן לשמור על הבריאות ולו כי ישנה חשיבות רבה בבניית רקמות הגוף ובתפקודן. החלבון מורכב מחומצות אמינו שונות, אשר את חלקן הגוף מייצר בעצמו ואת חלקן עליו לקבל מן המזון אותו הוא צורך באופן קבוע, אדם בוגר זקוק לכמות חלבון מסוימת בכדי שגופו יתפקד כמו שצריך.

מאכלים טבעוניים

כאמור, אנשים טבעוניים צורכים מזון מהצומח בלבד, אשר אינו כולל מוצרי מזון מן החי כלל, משמעות הטבעונות הינה ניהול אורח חיים המתמקד בהימנעות מכל מזון המופק מבעלי-חיים. התזונה הטבעונית מתבססת על רכיבים צמחיים, מהם נוצרים מאכלים שונים המבוססים על שילוב בין קטניות, דגנים וירקות. טבעוניים רבים מבצעים שימוש במוצרים תחליפיים, אשר מחליפים מצרכים שאינם טבעוניים. כדאי לשלב בתזונה הטבעונית רכיבים כמו קטניות, טופו, סייטן, ירקות, אגוזים מסוגים שונים וזרעי פשתן.

יתרונות תזונתיים

מחקרים מוכיחים קשר בין תזונה טבעונית לבין הפחתת הסיכון ממחלות, ולו כי המאכלים הטבעוניים מורכבים רק מפירות וירקות, מקטניות, מדגנים מלאים ומסיבים תזונתיים. אגודת התזונה האמריקאית הבהירה נקודות מרכזיות בנוגע לדיאטות טבעוניות בכך שתכנון נכון שלהן, מאפשר ליהנות מתזונה בריאה וחיובית. תזונה טבעונית יכולה להיות תזונה בריאה כאשר מקיימים אותה באחריות, התייעצות עם אנשי מקצוע אשר ממליצים על תוספי תזונה, מסייעים לאדם טבעוני לשמור על אספקה סדירה של חלבון וסידן. חשוב לציין שיש להקפיד לשמור על תפריט בריא ומזין, זאת בשל העובדה שהיעדר הקפדה עשוי להוביל לתסמינים בריאותיים שונים, לרבות נשירת שיער. בכל הנוגע לנשירת השיער, ניתן לקרוא מידע מקיף באתר בולדינג, ולברר על דרכים לטיפול בבעיה.

טבעונות ובריאות

צריכת ויטמינים

גוף האדם סופג אליו סוגי ויטמינים אשר מחזקים את הגוף והופכים אותו לחסין, צריכת הוויטמינים של אדם שאינו טבעוני מתקבלת באמצעות מוצרי החלב והבשר אותם צורך גוף האדם (למרות שהדעות לוקות בנושא). טבעוניים יכולים לקבל את כל הוויטמינים והמינרליים החיוניים לגופם באמצעות רכיבים מהצומח, כך שלמעשה, כלל אין צורך לצרוך מוצרים מן החי. המקורות הצמחיים בהם קיימים סוגי ויטמינים אשר יכולים להיספג בגוף כוללים ירקות, כרוב, ברוקולי, שעועית, טחינה, שקדים, פירות יבשים, מוצרי סויה, נבט חיטה, זרעי פשתן ואגוזי מלך.

טבעונות וספורט

אנשים שצורכים מזון מהצומח אשר מבצעים פעילות גופנית באופן קבוע צריכים לבצע בצורה נכונה פעילות גופנית המשלבת עימה את התזונה הרצויה. מתאמנים רבים צריכים לאכול ארוחה עשירה המכילה בתוכה חלבונים ופחמימות, אליהם מוסיפים קטניות, דגנים וירקות מבושלים, אשר מאפשרים ספיגת מינרלים. ספורטאים טבעוניים צריכים כמות ברזל וויטמינים מסוימת אשר תיכנס לגוף ותאפשר להם לשמור על אנרגיה וכושר בשילוב עם התזונה הטבעונית. מקור חלבון מצוין בעבור ספורטאים הוא טופו בכל צורותיו, כמו גם אורז מלא עם עדשים.

 

לסיכום, כל מי שידאג לתפריט מאוזן הכולל וויטמינים, מינרלים ורכיבים חיוניים, יוכל לשמור על בריאותו. הטבע עשיר במשאבים מצוינים, כך שניתן לאכול, ליהנות ולשבוע ממאכלים טבעוניים נהדרים ובריאים.