איך להשיג את מלוא היתרונות הבריאותיים של התעמלות במים?

הידרותרפיה, או שימוש במים בטמפרטורות משתנות, היא שיטת טיפול המניבה יתרונות בריאותיים. גישה זו יכולה לשמש כשיטת טיפול עצמי של עיסוי באמצעות הגדלת זרימת הדם והקלת הכאבים ברגליים, בידיים או באזורים אחרים של הגוף.

שינוי טמפרטורות המים משפיע באופן משמעותי על זרימת הדם, והטבה זו מובילה לשיפור משך הריפוי, האנרגיה, מצב הרוח והיבטים רבים אחרים בחיים. כשמוסיפים לטיפול גם תרגילי התעמלות במים, משיגים יתרונות שמשפרים את המצב הבריאותי ללא היכר.

איך עושים התעמלות במים כדי להשיג את היתרונות של הידרותרפיה?

במהלך השהות במים החמים, כלי הדם בכל הגוף מתרחבים, ומתרחשת הגדלת זרימת דם בכל הגוף. כשהטיפול מבוצע עם מים קרים, כלי הדם מתכווצים. שילוב של מים חמים וקרים, המשמשים לסירוגין, פועלים בצורה יעילה ומקלים על תרגילי ההתעמלות במים, לכן, מומלץ לבצע התעמלות במים עבור נשים בהריון במיוחד.

שינויי הטמפרטורה, בשילוב עם התרגילים, מייעל את תפקוד כלי הדם, מוביל לשיפור הרווחה הפיזית והרגשית, ומשפיע באופן של הקלת לחצים. התעמלות במים קרים מובילה גם להפעלת מערכת העצבים הסימפתטית, שאחראית על תגובת הגוף למצב הילחם או ברח.

גירוי קבוע של מערכת העצבים הסימפתטית מסייע לגוף להגיב כראוי לגירויים

לדוגמה, כשמתרחש מקור לחץ קטן בחיים, תגובת הילחם או ברח אינה צריכה להיות מופעלת במלואה, אלא בחלקה. שינוי טמפרטורות המים יכול להשפיע על זמן הריפוי, האנרגיה, מצב הרוח והיבטים רבים אחרים של החיים.

מספר מחקרים, כולל מחקר שפורסם בשנת 2010 בכתב העת Therapies Medicine, בחנו את השפעת התעמלות במים על דיכאון וחרדה, והראיות המוקדמות מעידות על כך שלשיטת ריפוי זו יש השפעה חיובית מובהקת.

שיטות פשוטות להתעמלות במים

ניתן לבצע התעמלות במים גם לבד בבריכת שחיה, אך לפני ביצוע התרגילים חשוב להתייעץ עם הרופא, במיוחד במקרים בהם מתחילות להתרחש סחרחורות, או שמופיעים כאבים או חוסר נוחות מכל סוג שהוא. במקרים אלו יש להפסיק מיד את הטיפול ולבצע את הנחיות הרופא.

תרגילי התעמלות במים משפרים באופן משמעותי את מצב הרוח והאנרגיה לאורך היום. הפעילות מסייעת אף בשיפור תחושות חום הגוף, אצל אנשים שרגישים לקור. מומלץ לבצע את התרגילים בבוקר, ולהיכנס לבריכת מים קרים ככל הניתן, אך לא קרים כקרח.

שיפור זרימת הדם לידיים ולרגליים

כדי לבצע נכון תרגילי התעמלות במים, חשוב להתחיל עם תרגילי בעיטות עם כדור להפעלת שרירי הרגליים, תרגילי מתיחות לזרועות, אותן יש למשוך לפנים ולאחור למשך פרק זמן כולל של חצי דקה בכל סט, ואז לשלב בין התרגילים לידיים ולרגליים.

ברוב המקרים, מומלץ לבצע תרגילי התעמלות במים באופן עקבי במשך מספר ימים או שבועות לפני שניתן יהי להבחין בתוצאות, אך ככל שמקפידים על התרגילים, כך משתפרת זרימת הדם בגוף. בדומה לכל שיטה אחרת של פעילות גופנית, לוקח זמן עד שמשיגים את התוצאות המבוקשות, לכן חשוב שלא תוותרו, גם אם אינכם מרגישים מיד בשיפור. הוא יגיע.

התעמלות במים במהלך טיפול הידרותרפיה

שיטה זו יכולה לסייע בשיפור זרימת הדם לרגליים, למשל, ולהשיג ריפוי בתוך פרק זמן קצר יותר, כשקיים צורך להתמקד באזור מסוים בגוף, כגון לשחרר שרירים תפוסים.

במהלך הטיפול, המטפל מנחה את המטופל לטבול את פלג גופו העליון במים ולבצע סטים משתנים בעוצמתם לרגליים ולידיים, על מנת לשפר את זרימת הדם בגוף. כל קבוצת תרגילים מותאמת אישית לכל מטופל, בהתאם לתכנית הטיפול שנקבעה לו.

יש להקדיש שלוש דקות לביצוע כל תרגיל, לנוח באמצעות ציפה על המים למשך חצי דקה בין תרגיל לתרגיל, ואז לשוב על שלושה סטים.

התעמלות במים מייעלת את פתיחת כלי הדם והתרגילים המבוצעים במסגרת טיפול הידרותרפיה, מאפשרים חזרה על מספר תרגילים באופן בטוח, תחת פיקוח המטפל, עד להשגת שיפור ניכר במצב הבריאותי. לאחר מכן אפשר להמשיך את התרגילים סתם ככה, בשביל הכיף.