איך מתקינים מזוזה?

אתר מזוזה

המזוזה נועדה להזכיר לכל אדם יהודי כי בכל כניסה ויציאה ממבנה, עליו להיזכר באמונה בקדוש ברוך הוא. מעבר לכך, למזוזה יש תפקיד רוחני אדיר בשמירה על שפע, פריון והצלחה בבית. בשל כך, התקנה של מזוזה צריכה להתבצע ע"פ כללים ברורים. מהם? להלן הפרטים.

התקנת מזוזה – כך תעשו זאת ע"פ כללי ההלכה

מזוזה היא למעשה פריט חובה בכל בית יהודי, והמקור שלה נעוץ מזה אלפי שנים בדת היהודית. ע"פ האמונה, כאשר אדם מנשק את המזוזה הוא מודה לקדוש ברוך הוא על מה שנתן, כמו גם נזכר בייחוד של השם ובשל כך בעת נשיקה למזוזה אנו למעשה מפגינים אהבה לשם. נוסף לכך, למזוזה מיוחסות השפעות רוחניות חזקות במיוחד, בשל היותה "מגן" על הבית. בדת היהודית מאמינים כי המזוזה שומרת על בני הבית מפני מחלות ועין הרע וכן מספקת שפע ובריאות. למעשה, בתורה נאמר כי " וכתבתם על מזוזות ביתך ובשעריך, למען ירבו ימיכם וימי בניכים" ולכן להתקנה של מזוזה יש חשיבות עצומה מבחינה דתית ורוחנית. בכדי להתקין מזוזה בצורה נכונה וע"פ ההלכה, הקפידו על הכללים הבאים:

שלב ראשון: רכישה של מזוזה תקינה

 אחד המובילים בתחום הוא אתר מזוזה, וזאת בשל העובדה כי באתר ניתן לבצע רכישה של מזוזה מעוצבת אשר מיוצרת בעבודת יד קפדנית. בתוך המזוזה ישנו קלף אותו כותב סופר סת"ם, ולכן כל מזוזה הנמכרת באתר נבדקת בקפידה. באמצעות נציגי האתר תוכלו להזמין מזוזה עד לבית, במחיר מצוין ועם שימת דגש על רכישה של מזוזה איכותית ויראת שמיים.

שלב שני: בדיקת המזוזה

לפני שמתקינים את המזוזה בדקו היטב כי היא אטומה לחלוטין ולא פסולה לשימוש. גם הפגיעה הקטנה ביותר במזוזה עלולה להוביל לאי שמירה על הכללים, ולכן הקפידו לבחון היטב כי לא רואים את הקלף וכי המזוזה עצמה אטומה לחלוטין מכל צד.

שלב שלישי: התקנה

את המזוזה מתקינים על המשקוף של הדלת במאונך, מצד ימין, ובגובה של 8 ס"מ לפחות. הסיבה לכך היא שרוב בני האדם נכנסים לבית מצד ימין, ולכן חשוב להקפיד ולהתקין את המזוזה מצד ימין ולא שמאל, כך שתוכלו למלא את המצווה כהלכתה.

שלב רביעי: ברכה

בעת מעמד קביעת המזוזה נהוג לומר: " בָּרוּךְ אַתָּה אֲ־דֹנָי אֱ־לֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִיוָנוּ לִקְבּוֹעַ מְזוּזָה". ניתן לקבוע את המזוזה בליווי של רב או באופן עצמאי גם אם אינכם אנשים דתיים ואפילו לא בתהליך חזרה בתשובה, אולם להקפיד כי הנוכחים הגברים יחבשו כיפה וכי כולם יאמרו ביחד אמן בסיום קביעת המזוזה. אם אתם קובעים מספר מזוזות, הקפידו לומר את הברכה בכל פעם מחדש, ולאחר מכן ניתן להיכנס לבית בביטחון ועם הבנה מלאה כי אתם מוגנים ע"י מזוזה איכותית, יפה ובעלת משמעות רוחנית גבוהה.