איך נגמלים מהתמכרות?

התמכרות היא מבוך שבו נדמה שכל פנייה שאתם עושים מובילה אתכם עמוק יותר. בין אם אתם מתמכרים לאלכוהול, להימורים או לפורנו, ההשפעה של התמכרות נשארת זהה: היא צורכת, שולטת ומגבילה. אבל מה אם יכולתם לנווט החוצה מהמבוך הזה? התגברות על התמכרות אינה קשורה לפתרון אחד שמתאים לכולם. מדובר בהבנת האתגרים הייחודיים של כל התמכרות, הטריגרים שלכם ובניית אסטרטגיה מותאמת אישית שמתאימה לכם. במאמר זה, אנו נשפוך אור על הדרכים שיסייעו לכם להיגמל מהתמכרויות שונות ונציע צעדים מעשיים כדי להחזיר את חייכם למסלולם.

מהי התמכרות?

לפני שנצלול לתוך אסטרטגיות להיגמל, חיוני שתבינו מהי התמכרות. התמכרות יכולה להיות מתוארת כהפרעה מוחית כרונית שבה אנשים מחפשים באופן כפייתי חומרים או התנהגויות ומשתמשים בהם, גם כאשר הם מודעים לתוצאות מזיקות. כפייה זו יכולה לנבוע מכך שמערכת התגמול של המוח מסופקת, מה שמוביל לשימושים או להתנהגויות חוזרים.

סוגי התמכרויות

 • התמכרות לאלכוהול: מצב שבו אנשים צורכים אלכוהול בכמויות המזיקות להם או לאחרים, דבר שמוביל לעיתים קרובות לתלות פיזית ופסיכולוגית.
 • התמכרות לסמים: זה כולל שימוש לרעה באופיואידים, ממריצים, מדכאים, סמי הזיה וחומרים בלתי חוקיים אחרים.
 • התמכרות להימורים: דחף בלתי נשלט להמשיך להמר למרות ההשפעות השליליות שעלולות להיות לזה על החיים.
 • התמכרות לפורנו: צריכה מופרזת של תוכן פורנוגרפי המובילה להשלכות שליליות בהיבטים אישיים, חברתיים או מקצועיים של החיים.
 • התמכרות לאינטרנט או למשחקים: בילוי זמן מופרז באינטרנט, במיוחד במדיה חברתית או במשחקי וידאו, על חשבון פעילויות חיים אחרות.

 

אסטרטגיות להתגברות על התמכרות

 • קבלה ומחויבות: ראשית, הכירו והודו שיש לכם בעיה. צעד זה עשוי להיראות טריוויאלי אך הוא קריטי. קבלת העובדה שאתם סובלים מהתמכרות היא הבסיס שעליו נבנית ההחלמה.
 • פנייה לעזרה מקצועית: הסתמכות על כוח רצון בלבד לרוב אינה מספיקה. התקשרות עם מטפלים, יועצים או הצטרפות לקבוצות תמיכה יכולה להציע מנגנוני הדרכה, תמיכה והתמודדות. כשמדובר בהתמכרות לפורנו, באתר gye.org.il יש מומחים העוזרים לאנשים המגיעים מרקע דתי להיגמל מהתמכרות זו. כשמדובר בהתמכרות לסמים, אנשי מקצוע רפואיים יכולים גם לעזור עם תסמיני גמילה או לספק טיפולים בסיוע תרופות.
 • זיהוי טריגרים: קבעו אילו מצבים, רגשות או אנשים עשויים לפתות אתכם להתנהגות הממכרת. על ידי זיהוי טריגרים אלה, אתם יכולים לפתח אסטרטגיות כדי למנוע או לנטרל אותם. לדוגמה, אם מתח מנחה אתכם לשתות אלכוהול, חפשו פעילויות בריאות יותר להפגת מתח כמו פעילות גופנית או מדיטציה.
 • החליפו הרגלים שליליים בהרגלים חיוביים: החליפו את הזמן והאנרגיה שהושקעו בפעילות הממכרת במשהו מועיל. לדוגמה, אם אתם מנסים להפסיק לשחק, בחרו תחביב חדש כגון ציור, קריאה או כל פעילות אחרת.
 • הציבו גבולות ברורים: עבור מישהו שמנסה להיגמל מאלכוהול, זה עשוי להיות הימנעות מברים או מסיבות שיש בהן אלכוהול. עבור אדם עם התמכרות לאינטרנט, זה עשוי להיות כרוך בהגדרת שעות ספציפיות של היום שבו מכשירים אלקטרוניים הם מחוץ לתחום.
 • בנו מערכת תמיכה: שתפו את המטרות שלכם עם חברים ובני משפחה. התמיכה שלהם יכולה לעשות הבדל משמעותי. הם יכולים לדרוש מכם דין וחשבון, להציע עידוד ולהיות שם כשאתם עומדים בפני פיתויים.
 • הימנעו מרציונליזציה: קל להצדיק "רק עוד משקה אחד", הימור או התמכרות כזו או אחרת. הזכירו לעצמכם את הסיבות שבגללן החלטתם להיגמל מלכתחילה.
 • השפעות מזיקות: הבינו את ההשפעות המזיקות של ההתמכרות שלכם. הכרת ההשפעות הבריאותיות, החברתיות והפיננסיות יכולה להרתיע.
 • היו סבלניים: החלמה היא תהליך, ומעידות יכולות לקרות. במקום לראות זאת ככישלון, ראו בה הזדמנות ללמידה. נתחו מה השתבש, התאימו את האסטרטגיות שלכם והמשיכו במסע לקראת החלמה.

לסיכום

בתהליך ההתגברות על התמכרות, כל צעד שתעשו לקראת חופש הוא עדות לחוזקכם ולחוסן שלכם. בעוד שהדרך עשויה להיות רצופה אתגרים, היעד – חיים ללא עול ההתמכרות – שווה כל מאמץ. המאבק של כל אדם הוא ייחודי, אך הכלים והאסטרטגיות המשותפים במאמר זה נועדו לשמש כעזר, המצביע לעבר עתיד בהיר יותר, ללא התמכרות. כשאתם עוברים את תהליך ההחלמה, שאבו כוח מהסיבות שלכם להפסיק, הישענו על מערכת התמיכה שלכם והמשיכו ללמוד על ההשלכות של ההתמכרות.

 

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.