איך שומרים שבת לפי ההלכה?

ישנם אנשים המגדירים עצמם כחילונים גמורים, עם זאת נראה כי רוב האנשים נעים על סקאלה מסוימות וחווים במהלך החיים שלהם התקרבות כזו או אחרת לדת. לצד כל אלו נראה כי הביטוי המשמעותי ביותר של הקרבה לדת הוא השמירה על השבת, צעד בהחלט חשוב שלא מעט אנשים מחליטים לעשות במהלך חייהם. מי שלא עשה זאת מעולם לרוב מרגיש די מבולבל ולא בטוח מה מותר ומה אסור ועל כן אנו רוצים לדבר בקצרה על עקרונות שמירת השבת על פי ההלכה היהודית.

מתחילים לקרוא ולהתעניין

אם אתם שואלים אותנו, זה נכון להחליט ביום אחד בהיר שאנו שומרים שבת ופשוט לנסות לעשות את זה. הדרך הנכונה יותר היא להתחיל לקרוא על הנושא, ללמוד ולהתעניין כמה שיותר. כך תוכלו להבין את העקרונות החשובים של שמירת השבת ותצליחו להתחבר טוב יותר למהות שלה. אפשר בהחלט להיעזר במקורות שונים שתמצאו ברשת ולהתייעץ עם חברים ומכרים שקרובים יותר לדת ושומרים את השבת. במקביל אנו ממליצים בחום לקרוא ספר העוסק בהלכות ובכלל להתחיל ולהכיר את הספרות התורנית הקשורה בקיום מצוות ובפרט קיום מצוות השבת. ספרים כאלו תוכלו להשיג כיום בקלות דרך אתר אוצרים ספרים המשווק מגוון עצום של ספרי קודש במחירים משתלמים עם משלוח עד הבית בפריסה רחבה בכל הארץ – לגמרי שווה להכיר.

 

 

עקרונות שמירת השבת על פי ההלכה

איסור מלאכה:

ביום השבת אסור לעשות כל פעולה או מלאכה כלשהי – לרבות הדלקת אש, שימוש במכשירים חשמליים, נסיעה ברכב, הפעלה של מחשב וכדומה. עם זאת חשוב לדעת כי ישנם דברים שניתן לעשות מראש בערב שבת כדי שיפעלו בשבת ונוכל ליהנות מהם, כמו למשל שימוש במקרר או תאורה שאנו מדליקים לפני השבת ונשארת דולקת לכל אורך השבת עצמה.

מקלחות וטיפוח:

על פי ההלכה בשבת יש להתקלח עם מים קרים בלבד ולא עם מים חמים והאשכנזים מנסים אף להימנע ממקלחות קרות. ניתן להבריש את השיער בשבת עם מברשת רכה, כזו שלא תולשת את השערות ואסור לקלוע צמה בשבת. מעבר לכך אסור לעסוק בפעולות נוספות של טיפוח הגוף, למעט צחצוח שיניים, כגון תלישת שיערות עם פינצטה או גילוח.

אפייה ובישול:

בשבת אסור לבשל או לאפות ויש להכין את כל מאכלי השבת מראש לפני כניסת השבת וניתן לחמם אותם באמצעות פלטת שבת שמחברים לחשמל כמובן לפני כניסת השבת. ניתן להשתמש במים חמים להכנת קפה או תה ממיחם שחומם לפני השבת או מכלי העומד על הפלטה החשמלית.

שטיפת כלים ונייר:

יש להשתמש בשקית ניילון או בחומר אחר שאינו סופח אליו מים. אסור לקרוע נייר ויש לקרוע מראש חתיכות קטנות.

לסיכום

כמובן שישנם עוד איסורים נוספים רבים, אך אלו הם הדברים הבסיסיים שחשוב להכיר כשרוצים להתחיל לקיים את מצוות שמירת השבת. אם גם אתם מתחזקים באמונתכם ומעוניינים לנסות ולהתחיל לשמור שבת בקרוב, אנו ממליצים בחום לאסוף כמה שיותר מידע. תוכלו לעשות זאת דרך מקורות שונים באינטרנט וכמובן שמומלץ לרכוש ספרי קודש והלכה שיעזרו, אותם תוכלו למצוא באתר אוצר ספרים במחירים מעולים עם משלוח מהיר עד הבית.