איך בוחרים ויסקי?

עולם הוויסקי הוא עולם מופשט מאד והאמת היא שמאד קל ללכת לאיבוד בין הסוגים השונים. על מנת לעשות לכם קצת סדר בעניין, חילקנו לכם את עולם הוויסקי לכמה סוגים על פי פרמטרים שונים. מוכנים לצאת למסע? מתחילים.

בנלדים וסינגלים

וויסקי סינגל מאלט – נחשב לוויסקי איכותי מאד ביחס לכל הסוגים האחרים, הוא עשוי מחומר גלם של שעורה מולטטת, הוא מיוצר במזקקה אחת ספציפית והוא מזוקק בתוך דוודים מיוחדים בלבד. בתוך הסינגל מאלט תוכלו למצוא בין השאר את גלנמורנג'י, היילנד פארק, טליסקר ועוד. כאן למשל תוכלו למצוא וויסקי אירי איכותי וטוב מסוגים שונים, כמובן שגם סינגל מאלט.

גריין וויסקי – גריין וויסקי הוא וויסקי דגנים, הוא נחשב לוויסקי זול מאד ובאיכות דיי נמוכה. בתוך כך, הוא משמש במיוחד לערבוב עם וויסקי סינגל מאלט. הוא עשוי מדגנים כמו חיטה ושיפון ומוסיפים לו מעט שעורה מולטטת. הוא מזוקק בתהליך שנקרא זיקוק רציף שהוא גם מהיר יותר וגם זול יותר. ברוב המקרים הוויסקי הזה לא משווק ללקוחות פרטיים.

בלנדד וויסקי – אולי הוויסקי הנפוץ ביותר בקרב לקוחות שחובבים את התחום. מדובר למעשה בשילוב של וויסקי מסוג סינגל מאלט וגריין וויסקי. היחס בין שני הסוגים הוא אלה שקובע את האיכות של הוויסקי. תחת הסוג הזה תוכלו למצוא וויסקי כמו שיבס ריגל, ג'וני ווקר ועוד.

בלנדד מאלט – וויסקי המיוצר מערבוב של סינגל מאלט שונים בלבד, ללא וויסקי מסוג גריין. אם תחפשו וויסקי כזה תוכלו למצוא ג'וני ווקר ירוק לדוגמא.

חלוקה של וויסקי לפי טעמים

אם בוחנים את הטעמים של הוויסקי השונים נוכל לקבל 3 קבוצות עיקריות. וויסקי מתוק, וויסקי מעושן וויסקי מיוחד. הוויסקי המתוק נחשב לוויסקי טעים במיוחד ויש לו מגוון רחב של ארומות ומרקמים. הוא יכול להגיע בין השאר בארומה פרחונית, אגוזית, מתובלנת, פרחונית ועוד. אגב, וויסקי שעבר תהליך יישון יהיה וויסקי בעל טעמים מתוקים ועשירים מאד.

 

 

וויסקי מעושן נחשב לוויסקי מיוחד ויוקרתי מאד והטעמים שלו הם כאלה המלווים את הטעם המתוק ומספקים להם גוון קצת אחר, עשיר וחצוף יותר. הטעמים של הוויסקי הזה נוצרים הן מתהליך החימום שלו והן מהעשן שמספק לו ארומה מיוחדת. כן, ממש כמו שאנחנו מכירים מבשר או גבינות שעברו עישון. בנוסף, הוא מקבל את הטעם שלו כתוצאה מתהליך היישון שלו באמצעות כבול, שהיא שכבת אדמה עתיקה מאד שעשירה בצמחייה רקובה בת אלפי שנים.

וויסקי עם טעמים מיוחדים הוא וויסקי שלא נכנס בקטגוריה של וויסקי מתוק או מעושן, הוא וויסקי שמאופיין בין השאר בטעמים מלוחים, מרים או חמוצים.

חלוקה לפי אזורים

סקוטלנד היא כמובן הארץ המרכזית שמזוהה ביותר עם הוויסקי ולכן ניתן לחלק את הסוגים לאזורים. לכל אזור יש את מאפייני האקלים שלו שוודאי משפיעים באופן ישיר גם על הטעם של הוויסקי. יש לנו וויסקי שמגיע מאזור היילנד למשל, האזור הצפון מערבי של סקוטלנד. האזור הזה מאופיין בוויסקי עמוק עם טעמים מעושנים. בצפון מזרח סקוטלנד יש לנו את ספייסייד, אזור שמביא לנו וויסקי פירותי ומתוק. איילה הוא אזור האיים של סקוטלנד, משם אנחנו מקבלים וויסקי מעושן מאד עם ניחוחות של כבול ומי מלח.

בנוסף, ניתן לחלק את הוויסקי לפי סוגים של בקבוקים או ארצות אחרות שמהם הוא מגיע, אך קצרה היריעה מלפרט על כולם. לסיכום, אם אתם רוצים לבחור את הוויסקי המושלם ולדת לקראת מה אתם הולכים, אנחנו בהחלט ממליצים לכם ללמוד על המאפיינים השונים של הוויסקי ועל החלוקה לסוגים ולטעמים השונים.