איך חוסכים לילדים?

אין קסם שיגדיל את סכום הכסף בחשבון הבנק שלכם, אבל כהורים יש לכם כוח ששמו תכנון פיננסי, שמטרתו ליצור רשת ביטחון כלכלי לילדים שלכם. באמצעות רשת הביטחון הזו תוכלו לאפשר לילדים שלכם לקבל את החינוך הטוב ביותר, את שירותי הבריאות האיכותיים ביותר, קידום היכולת שלהם לקנות בית ראשון בגיל צעיר ומשאבים שאיתם הם יוכלו להגשים את חלומותיהם הפרועים ביותר. אף פעם לא מוקדם או מאוחר מדי להתחיל בתהליך החיסכון, ובמאמר שלפניכם תוכלו להבין בדיוק אילו אפיקי השקעה וחיסכון אתם יכולים לנצל למען העתיד של הילדים.

התחילו בתקציב

הצעד הראשון בחיסכון עבור ילדיכם הוא ליצור תקציב משפחתי. ניהול התקציב יעזור לכם לעקוב אחר ההכנסות וההוצאות של משק הבית ואחר סכום הכסף הזמין לחיסכון ולהשקעה. יש מגוון אפליקציות ותוכנות שתוכלו להשתמש בהן כדי לנטר את המצב הפיננסי שלכם, ומומלץ תמיד להפריש חלק מההכנסות לחיסכון לפני שאתם משקיעים בהוצאות על מותרות. העריכו מחדש את התקציב שלכם בפרקי זמן קבועים כדי לעשות התאמות ושינויים רלוונטיים.

הקמת קרן חירום

קרן חירום היא רשת ביטחון פיננסית שאפשר להשתמש בה לכיסוי הוצאות בלתי צפויות כגון מקרי חירום רפואיים, תיקוני רכב או אבטלה פתאומית. מומלץ שבקרן החירום יהיה סכום כסף שיוכל לשמש אתכם ל-3 עד 6 חודשים של מחיה בלי הכנסות, וכדאי גם לשמור אותה בחשבון נגיש ובסיכון נמוך כדי לאפשר נזילות מקסימלית. בדקו מדי פעם את סכום הכסף הנמצא בקרן כדי להתאים אותו במידת הצורך להוצאות המחיה החודשיות שלכם.

קופת גמל להשקעה

מוצר כמו קופת גמל להשקעה לטווח ארוך או קצר יכול להיות מסלול נוסף שכדאי לכם לשקול לחיסכון עבור הילדים.

 • ערכו סקר שוק מקיף כדי לבדוק את התנאים המדויקים של כל מסלול של קופת גמל הקיים במדינה
 • בדקו את השלכות המס והקנסות של משיכה מהקרן בטרם עת
 • הפקידו חסכונות באופן עקבי כדי למקסם את הריבית דריבית האופיינית לקופות גמל

פתיחת חשבון חיסכון לילדים

חשבון חיסכון לילדים הוא דרך פשוטה אך יעילה לצבור כספים עבור ילדיכם. חשבונות אלו מגיעים לעיתים קרובות עם תכונות כמו ריביות גבוהות יותר ואפס עמלות חודשיות, המותאמות במיוחד לחוסכים צעירים.

 • חפשו בנק המציע חשבון עם ריבית גבוהה כדי למקסם את הרווחים
 • הגדירו העברות אוטומטיות מחשבון הבנק שלכם כדי להבטיח חיסכון עקבי שלא תצטרכו לדאוג לו בעצמכם
 • שתפו את ילדיכם בתהליך כדי לחנך אותם על חשיבות החיסכון ועל התנהלות כלכלית נכונה

השקיעו באג"ח או במניות

השקעה באג"ח או במניות יכולה להציע שיעור תשואה גבוה יותר בטווח הארוך בהשוואה לחשבון חיסכון מסורתי. הבחירה בין אגרות חוב למניות תלויה ביכולת שלכם להסתכן וביעדי ההשקעה שלכם.

 • כדי ליהנות מסיכון נמוך יותר, מומלץ להשקיע באג"ח או בקרנות אינדקס זולות
 • אם יש לכם יכולת להתמודד עם סיכון גבוה יותר ואופק השקעה ארוך יותר, כדאי להשקיע במניות בודדות
 • תיק השקעות מגוון המכיל מוצרים פיננסיים רבים ושונים מפחית את הסיכון להפסד בטווח הארוך

תוכנית ביטוח חיים

חלק מהתוכניות של ביטוח חיים מגיעות עם רכיבי חיסכון או השקעה. אלו יכולים להיות שימושיים לחיסכון לעתיד של הילדים תוך מתן רשת ביטחון כלכלית.

 • בחרו תוכנית המתאימה ליעדים ולצרכים הפיננסיים שלכם
 • הקפידו לקרוא את האותיות הקטנות בנושאי עמלות וחיובים
 • בדקו באופן קבוע את התוכנית הקיימת כדי לוודא שהיא עדיין עומדת ביעדים שלכם

שתפו את הילדים בתכנון הפיננסי

שתפו את הילדים שלכם בתוכניות ובתכנון הפיננסי שלכם. למדו אותם את יסודות החיסכון וההשקעה, שיכולים להיות שיעורי חיים יקרי ערך. התחילו עם מושגים פשוטים כמו תקצוב וחשיבות החיסכון, וככל שהם מתבגרים הציגו להם נושאים מורכבים יותר כמו השקעות. תנו להם הזדמנות להשפיע על החלטות פיננסיות, כמובן תוך הצבת גבולות בריאים, כדי שהם ירגישו מעורבים בתהליך וגם יוכלו לנתב את החיסכון וההשקעה לעתיד שהם רוצים.

לסיכום

הורים המעוניינים לספק לילדים שלהם גב כלכלי יציב צריכים להתחיל להשקיע במגוון התוכניות והמוצרים הקיימים בשוק. בין שאתם מתכננים לפתוח להם חשבון בנק משלהם ולהפקיד בו סכום כסף קבוע בכל חודש או שאתם מעוניינים להשקיע באג"ח ובמניות כדי לייצר רווח ניכר בטווח הארוך, מומלץ לבדוק את כל האפשרויות הקיימות כדי למצוא את אפיק ההשקעה והחיסכון המתאים לכם ביותר.