איך מאלפים גור כלבים?

כהורים חדשים לגורים, אתם יוצאים למסע מרגש מלא בכיף, אהבה והרפתקאות. לאורך הדרך, תתמודדו גם עם המשימה החשובות של אילוף גור הכלבים. מדריך זה נועד לעזור לכם לחנך את הגור החדש שלכם לכישורים ולהתנהגויות הדרושים לו כדי להפוך לבן משפחה מנומס ומאושר. באמצעות אילוף הגור, תחזקו את הקשר ביניכם, ותיצרו בסיס לחיים שלמים של שמחה וחברות. אז בואו להבין איך מאלפים אותם.

קבעו שגרה

אחד השלבים הראשונים באילוף גור הכלבים הוא ליצור שגרה עקבית. כלבים משגשגים בזכות יכולת חיזוי, ובעזרת קביעת לוח זמנים יומי, תוכלו לעזור לגור הכלבים להבין למה לצפות בשעות שונות של היום. למשל, זמני ארוחות, חינוך לצרכים, זמן משחק ושעת שינה. באמצעות שמירה על שגרה זו, גור הכלבים ילמד בהדרגה לצפות פעילויות אלה ולעקוב אחריהן.

חינוך לצרכים

חינוך לצרכים הוא אחד ההיבטים החשובים ביותר בגידול כלב מחונך. התחילו בכך שתוציאו את גור הכלבים להפסקות שירותים במרווחי זמן קבועים. אלה יכולים להיות אחרי התעוררות, אחרי ארוחות, ולפני השינה. השתמשו תמיד באותו אזור לטיול עם גור הכלבים, כך תעזרו לו להבין לאן עליו ללכת. זכרו לשבח ולתגמל את גור הכלבים בחיבה או במגוון סוגים של חטיפים לכלבים בכל פעם שהוא מצליח לעשות צרכים באזור המיועד. במקרה של תאונות בתוך הבית, הימנעו מלהעניש או לנזוף בגור הכלבים. במקום זאת, נקו את הבלגן מייד והמשיכו בשגרה.

דאגו לחשוף את הכלב שלכם לסביבות חדשות

גור הכלבים חייב להכיר בהדרגה סביבות חדשות, זה חשוב לרווחתו הנפשית והרגשית. כך הוא מרגיש בנוח ליד אנשים, בעלי חיים וסביבות חדשות. התחילו לעבוד עם גור הכלבים שלכם מוקדם ככל האפשר באמצעות חשיפתו למצבים, מראות וצלילים שונים. לדוגמה, הפגישו אותו עם אנשים חדשים, עם כלבים אחרים, קחו אותם לנסיעות ברכב והכירו להם סוגים שונים של חיות שהם עלולים להיפגש איתם. רישום הגור לשיעור סוציאליזציה של גורים הוא דרך מצוינת לחשוף אותו לכלבים ולאנשים שונים בסביבה מבוקרת. זכרו לשמור על חוויות אלה חיוביות ולהימנע מהצפה של גור הכלבים.

פקודות בסיסיות

לימוד גור הכלבים פקודות בסיסיות כגון "שב", "בוא" ו"ארצה" הוא חלק חשוב מהאילוף שלו. התחילו בלימוד פקודה אחת בכל פעם ועברו לפקודה הבאה רק לאחר שגור הכלבים שולט בפקודה הקודמת.

כדי ללמד את פקודת ה"שב", למשל, החזיקו חטיף קרוב לאפו של גור הכלבים והרימו אותו באיטיות מעל ראשו. כאשר הראש שלהם עולה למעלה כדי לעקוב אחר החטיף, הישבן שלהם באופן טבעי יורד לקרקע. ברגע שהם יושבים, אמרו את הפקודה "שב", תנו להם את הפינוק ושבחו אותם. חזרו על תהליך זה עד שגור הכלבים מבין את הפקודה ומגיב בעקביות.

 

 

חינוך להליכה עם רצועה

חינוך להליכה עם רצועה חשוב לטיולים בטוחים ומהנים עם הכלב. התחילו בכך שגור הכלבים ירגיש בנוח עם ענידת קולר ורצועה בתוך הבית. תנו להם לגרור את הרצועה תחת השגחה, ותגמלו אותם על כך שלא שמו לב אליה עם חטיפים לכלבים.

לאחר מכן, התחילו לאחוז ברצועה ותרגלו הליכה משותפת בתוך הבית. השתמשו בחטיפים ובשבחים כדי לעודד את גור הכלבים ללכת לצידכם מבלי למשוך ברצועה. הגדילו בהדרגה את המרחק והמורכבות של ההליכות שלכם, ובסופו של דבר צאו החוצה ושלבו הסחות דעת.

"למקום"

פקודת "למקום" היא דרך יעילה ללמד את גור הכלבים להרגיש בנוח במקום שלו, שיכול להיות מרחב בטוח ונעים עבורו. היא גם עוזרת בארגון הבית, מכיוון שכלבים נמנעים באופן טבעי מללכלך את אזור השינה שלהם.

התחילו בכך שתכירו לגור הכלבים את המקום שלו בתוך כלוב האילוף, אחרי שהפכתם אותו למרחב נוח ומזמין. עודדו אותו להיכנס לשם בעזרת הנחת פינוקים או צעצועים בתוכו. ברגע שגור הכלבים מרגיש בנוח להיכנס לכלוב שלו מרצון, התחילו לסגור את הדלת לפרקי זמן קצרים. הגדילו בהדרגה את משך הזמן שגור הכלבים מבלה בכלוב, כדי להבטיח שהוא תמיד מרגיש בטוח ובנוח.

ככל שגור הכלבים מרגיש יותר בנוח עם הכלוב, תוכלו להשתמש בו ככלי לחינוך לצרכים, לניהול חרדת נטישה ולהבטחת מרחב בטוח לגור הכלבים כשאתם לא בבית או לא מסוגלים להשגיח עליו.

מניעת התנהגויות לא רצויות

חשוב לטפל בהתנהגויות לא רצויות של גור הכלבים ולמנוע אותן בשלב מוקדם. אלה יכולים לכלול נביחות מוגזמות, קפיצות ולעיסה של פריטים לא הולמים. הגורים הם כמו ילדים, ולכן כמו שחשוב להציב להם גבולות חשוב להציב גם לגורים. טפלו בהתנהגויות אלה בעזרת הפניית גור הכלבים לפעילות מתאימה או מתן חלופות, כגון צעצועי לעיסה.

הימנעו מחיזוק התנהגויות לא רצויות באמצעות כך שלא תתנו תשומת לב או תגמולים כשהם מתרחשים. במקום זאת, שבחו ותגמלו את גור הכלבים כשהוא מפגין התנהגות טובה או עוסק בפעילויות מתאימות.

עקביות וסבלנות

העקביות חשובה לאילוף מוצלח של גורים. היו עקביים עם הפקודות שבהן אתם משתמשים, עם התגמולים שאתם מציעים ועם האופן שבו אתם מטפלים בהתנהגויות לא רצויות. בצורה זו, אתם תעזרו לגור הכלבים להבין את הציפיות שלכם וללמוד מהר יותר.

אילוף גור דורש סבלנות, מכיוון שהוא לא ילמד הכול בן לילה. חשוב להיות סבלניים ומבינים עם גור הכלבים, מכיוון שהוא יעשה טעויות במהלך תהליך האילוף. חגגו ניצחונות קטנים והתקדמות, וזכרו שעם הזמן והמאמץ, גור הכלבים יהפוך לבן לוויה מאולף והוא יתנהג היטב.

לסיכום

אילוף גור כלבים הוא חלק מתגמל וחשוב בבעלות על כלבים. באמצעות ביצוע השלבים האלה ושמירה על עקביות וסבלנות, תוכלו לעזור לגור הכלבים לגדול להיות כלב מחונך היטב ומיומן חברתית. זכרו שכל גור הוא ייחודי, וקצב הלמידה שלהם עשוי להשתנות מאחד לשני. שמרו על מפגשי אילוף חיוביים, וחגגו את התקדמות גור הכלבים כדי לבנות קשר חזק ומתמשך ביניכם לבין חברכם החדש.