איך מבשלים בשר בצורה נכונה?

בשר – אחד מחומרי הגלים המרכזיים ביותר בתזונה שלנו בני האדם ורכיב שמאפשר להכין כמה מהמנות הטעימות ביותר שיש. כשהולכים למסעדה בשביל לאכול בשר, לרוב נקפיד לבחור במסעדה מקצועית שיודעת איך לטפל בחומרי הגלם בצורה נכונה ונכוון למקומות כמו מסעדות דרום אמריקאיות או שיפודיות מובילות. לעומת זאת, כשאנחנו מכינים בשר בבית, עלינו להקפיד על כללי חשובים ולשים לב שאנו עושים זאת כראוי, אחרת אפשר בהחלט לפגום באיכות הבשר ואפילו להרוס מנות שלמות. לא מדובר בתורה מסיני והכנת בשר היא בהחלט לא עניין בלעדי לשפים ומומחים בתחום, וכל אחד מאיתנו יכול להכין בבית מנות טעימות אם רק מקפידים על הכללים בסוגי הבישול השונים. בדיוק לשם כך, הכנו עבורכם סקירה קצרה שתעזור לכם להבין בדיוק איך מבשלים בשר כמו שצריך. לפני שנצא לדרך, כמה מילים על החשיבות של קניית בשר איכותי בלבד למי שרוצה להגיע לתוצאה טובה ועל הדרך כמה רעיונות למתכונים פשוטים שקשה לפקשש איתם.

קודם כל – בשר איכותי

לפני שנתחיל ונגע בדגשים חשובים להכנת בשר, אנחנו רוצים לחדד את החשיבות של קניית בשר איכותי בלבד. למעשה, אם תקנו בשר זול ולא איכותי, במרבית המקרים גם אם תקפידו על הכללים החשובים של הכנת בשר ואפילו אם אתם שפים מחוננים, יש סיכוי לא רע שזה פשוט לא יעבוד טוב. אנחנו ממליצים בחום על המוצרים האיכותיים של מעדני גורמה שתוכלו למצוא ברשתות שיווק רבות ברחבי הארץ. אגב, המתכונים באתר מעדני גורמה הם מצוינים ומתאימים גם למתחילים ואם תעקבו אחריהם בסבלנות תוכלו להכין מנות בשריות משובחות. בין המתכונים השונים תוכלו למצוא נתח קצבים בתנור, קדירת בשרים ים תיכונית וצ'ילי קון קרנה.

צלייה

גריל, בריביקיו, על האש – תקראו לשיטה הזו איך שתקראו לה, היא ככל הנראה דרך ההכנה הנפוצה ביותר וכנראה גם האהובה ביותר עלינו הישראלים. חובבי המנגל יגידו שמדובר בכישור מיוחד, אבל זה בהחלט משהו שאפשר ללמוד והוא לא מסובך מדי. כמובן שכל נתח בשר מצריך התייחסות אחרת, אבל כן ישנם כמה דגשים חשובים שצריך לזכור.

  • גחלים לוהטות: חשוב לעבוד תמיד על גחלים לוהטות ולא לעבוד עם גחלים שעומדים לדעוך. באופן הזה לא תתאפשר צלייה איכותית של הבשר באמת.
  • בלי אש: אש חיה היא דרך בטוחה למדי לשרוף את הבשר ולהרוס אותו (למרות שאולי תוכלו להציל תבשיל שרוף, במקרים מסוימים). אם היא מתחילה זה כנראה בגלל נתחים שומניים וחשובים לכבות אותה מיד.
  • עדיף פחות מדי ויותר מדי: זכרו שנתח שלא עשוי מספיק אפשר להחזיר תמיד לגריל, מה שכמובן לא ניתן לעשות אחרת.

איך מבשלים בשר בצורה נכונה?

בשר בתנור

גם התנור הוא כלי מצוין להכנת בשר ויש עשרות מתכונים ששווה להכיר. כשאתם מכינים בשר בתנור, חשוב מאד לוודא שאתם משתמשים בתכנית מתאימה לסוג הבשר ושאתם לא שמים אותו בטמפרטורה גבוהה מדי. שימו לב שלא לשים נתחים דקים מדי או דלי שומן ומגיעים למצב של צליית יתר.

בישול

הסוד בבישול של בשר הוא ב-99 אחוזים בחירת הנתח המתאים. אתם רוצים לבחור נתח שמתאים לבישול ארוך שלא יתייבש לאחר זמן רב בסיר. שימו לב שאם אתם לא מכינים במיוחד צלי, עדיף תמיד לחתוך את הבשר לקוביות קטנות. במהלך הבישול חשוב מאד לשים לב לנתחי הבשר ולבדוק שהם לא מתביישים או נעשים יתר על המידה.

מקווים שהצלחנו לתת קווים כלליים ומזכירים שכדאי פשוט לנסות ובמקרה הכי גרוע אנחנו יכולים ללמוד מהטעויות שלנו. מאחלים לכם בישול מהנה ובתאבון!