איך מקבלים החזר מס?

עד כמה שזה נשמע מפתיע, המדינה לא עושה מאמץ אמתי כדי להחזיר לשכירים ולעצמאיים מיסים שנגבו באופן שגוי. מצב שכזה מצריך לבחון האם סיטואציה מסוימת מאפשרת להשיג החזרי מס, ואכן יש לא מעט סיטואציות שעשויות להתגלות כרלוונטיות. בדקתם ומצאתם שמגיעים לכם החזרי מס? בנקודה זו רק נותר לבחון כיצד ניתן לשנע לכיוון חשבון הבנק שלכם סכומים משמעותיים שבעצם שייכים לכם ולא לאף אחד אחר. כיצד אם כן מקבלים החזרי מס? ניגשנו לעשות סדר. כמה צעדים פשוטים ומאות שקלים מוחזרים.

ראשית בדיקה

טרם נסביר כיצד מקבלים החזרי מס, ראשית נדרשים לערוך בדיקה. היכנסו לאתר המרכז להחזרי מס ותיבחרו בקטגוריית "בדיקת זכאות להחזר מס". בקטגוריה זו תתבקשו למלא מספר פרטים אישיים. כך למשל יש לציין האם השקעתם בשוק ההון, מהו הסטטוס המשפחתי, האם ב-6 השנים האחרונות חתמתם אבטלה, החלפתם עבודה, קיבלתם העלאה, מכרתם נכס, התווספו ילדים, זכיתם בסכומי כסף משמעותיים, סיימתם לימודי תואר אקדמאי, שילמתם מזונות וכדומה. לאחר שמסיימים למלא את סך הנתונים שולחים את הטופס המקוון לבדיקה מקצועית. רוצים לפעול לבד? גם זה אפשרי. מגישים בקשה לרשות המיסים במטרה לערוך בדיקה. עם זאת, במקרה זה יש עשויים להגיע לידי מסקנה הפוכה, לידי כך שאתם חייבים מיסים (הרבה פחות אידיאלי).

צעד אחר צעד – השגת החזר מס

קיבלתם תשובה שאכן מגיעים לכם החזרי מס? עוברים לשלב הבא שכרוך במעט בירוקרטיה, היעזרו בצעדים הבאים:

 

 

  • טופס 135 – ממלאים טופס "בקשה להחזרי מס". כאן נדרשים לציין מדוע מבקשים את ההחזר, כלומר יש לציין האם זה כיוון שנולד תינוק, כיוון שאתם חיילים משוחררים שלא ניצלו במשך 6 שנים את נקודות הזיכוי וכדומה. עוד נוסיף שאם אתם חברי קיבוץ שיתופי, אם אתם בעלי שליטה בחברה, אם יש לכם הכנסה משלימה מחו"ל, או אם אתם עצמאיים שמתבססים על העסק, הרי שטופס זה אינו רלוונטי.
  • טופס 106 – טופס 106 מפרט את סך התשלומים ואת סך הניכויים שרלוונטיים למקום העבודה, בהתאם לשנת המס שעומדת על הפרק.
  • טפסים משלימים – יש טפסים נוספים שעשויים להיות רלוונטיים. כך למשל מדובר בטפסים שנוגעים להפקדה לקרנות, טופס שמרכז מגוון ניכויים ותשלומים שנוגעים לתלוש השכר וכדומה.
  • צ'ק מבוטל – חשוב לצרף מסמך שמאמת את חשבון הבנק שאליו התשלום הרצוי יועבר. לשם כך יש לצרף טופס אישור ניהול חשבון, או צילום של צ'ק מבוטל.
  • מסמכים תומכים – הרבה פעמים יש מסמכים שתומכים בבקשה, כך שהכרחי לצרף אותם. לצורך הדוגמה זה יכול להיות תעודת שחרור מהצבא, ספח של ת"ז בו מופיעים הפרטים של התינוק החדש וכדומה.
  • איתור כתובת – לאחר שסך המסמכים מוכנים יש לבחון היכן יושבת לשכת המס שאליה שייכים, כאשר יש לבחון שעות פעילות ולהגיע מוכנים עם סך הטפסים שציינו.
  • בודקים את חשבון הבנק – הגשתם הכול כפי שצריך ונמצא שאכן מגיעים לכם החזרי מס? בנקודה זו התשלום מועבר ישירות לחשבון הבנק.

ישנה גם דרך קצרה

לאחר שציינו מהי הדרך העצמאית להשיג החזרי מס, נציין שישנה חלופה – דרך יותר קצרה, הדרך המקוונת כמובן. שנרחיב? נדרשים למצוא שירות מקוון שמתמחה נקודתית בנושא. מצאתם? עתה כל שנדרש לעשות זה למלא פרטים אישיים, לעלות את סך הטפסים שציינו באופן מקוון, לחתום על הטופס שהכינו עבורכם (באמצעות חתימה אלקטרונית) ולחכות לתשובה, כאשר עד כ-90 יום החשבון אמור להיות מזוכה. שנסכם? רבים מהאנשים כלל לא מודעים לעובדה שברקע מחכים להם כספים, כך שרק צריך לדעת כיצד לבקש אותם בחזרה. מכאן שאם חושדים שגם לכם מגיע החזר, ערכו בדיקה מהירה, ותשיגו את שלכם. בהצלחה!