איך למצוא רואה חשבון?

רואה חשבון

עבודתם של רואי חשבון נדרשת עבור עסקים קטנים, בינוניים או גדולים, עוסק פטור, מורשה וגם עבור שכירים שצריכים סיוע בניהול ענייניהם הכלכליים.

לא חסרים בשוק רואי חשבון, אך בחירת רואה החשבון הרלוונטי היא אתגר לא קטן, בעיקר אם התחום שלכם מצריך התמחות ספציפית של רואה החשבון. אם עדיין לא מצאת את רואי החשבון המומלצים, הכנו עבורכם מדריך קצר שיסייע לכם למצוא ולבחור את רואה החשבון המתאים לצרכים שלכם.

רואה חשבון – לא רק לעצמאים

אחת השגיאות שנוהגים לעשות היא להניח שעבודתם של רואי חשבון רלוונטית רק לעצמאים ובעלי עסקים. למעשה, בשנים האחרונות עולה מספר השכירים הנעזרים ברואה חשבון למטרות שונות כגון מילוי הצהרת הון או ניהול נכס מושכר בהיבט הפיננסי. במקרים רבים, ניהול עצמאי של ספרים ללא ידע בתחום עלול לגרום לנזק כלכלי של ממש, וזאת בשל טעויות נפוצות כגון דרישת זיכוי הוצאות לא רלוונטיות לצד אי בקשת הכרה בהוצאות המשמשות לעבודה.

אז איך למצוא רואה חשבון מתאים? כמה טיפים

אחרי שהרחבנו מעט על הצורך המגוון ברואי חשבון גם בקרב שכירים נעבור לסיבה בגינה התכנסנו כאן – למצוא את הרואה חשבון המתאים. כיום רשומים בלשכת רואי החשבון כ-15,000 רואי חשבון, והגידול במספרם מאפשר ירידת מחירים והגברת התחרות. עם זאת, המגוון הגדול מהווה אתגר לא קטן למציאת רואה חשבון מתאים לעבודה. אז איך לצמצם את המבחר ולמצוא את הרואה חשבון המתאים?

אספנו עבורכם מספר טיפים:

הכשרה והתמחות מקצועית

יש לבדוק מהי ההכשרה וההתמחות של רואה החשבון וכמה היא מתאימה לצרכים שלכם. למשל, בעוד שישנם רואי חשבון שעבודתם מסתכמת בעיקר במילוי והגשה של דו"חות כלכליים שונים, אחרים מספקים מעטפת שירותים רחבה יותר. בהתאם, בדרך כלל רואי חשבון מהסוג השני ידרשו שכר טרחה גבוה יותר.

שאלו את רואה החשבון היכן ביצע את הכשרתו וזכרו כי יש התמחויות ספציפיות שאולי ואולי לא יהיו רלוונטיות עבורכם.

להיזהר מהסכמים כובלים

מוטב לא להיכנס להסכם שיכבול אתכם לשנים ארוכות, גם אם רואה החשבון מאוד דוחף לזה ומציע הנחה משמעותית בתנאי שתישארו אצלו לשנים הקרובות. למעשה, הצעה של הסכמים כאלו צריכה להדליק אצלכם נורה אדומה. עדיף לשלם מחיר שוק ולא לחתום לתקופה ארוכה מעבר לשנתיים. אל תיצרו תלות ברואה חשבון שלכם, והיזהרו גם מהסכמים הכוללים קנסות בגין עזיבת רואה החשבון.

התמחות בסדר הגודל שלכם

סוג הלקוח וסדר הגודל שלו הם עניינים רלוונטיים מאוד לעבודתו של רואה חשבון. בסוג וסדר גודל אנחנו מתכוונים לעסקים קטנים, בינוניים וגדולים וכן שכירים. בדקו מיהם הלקוחות ששירת רואה החשבון והאם הוא עבד עם לקוחות בסדר גודל שלכם. לכל קבוצה כזו יש מאפיינים משלה ואתגרים שונים, וכפי שחשוב לבחור רואה חשבון מנוסה חשוב שהניסיון שלו יהיה רלוונטי למקרה שלכם.

שכר טרחה

כל ענייני התשלום צריכים להיות מתועדים עד הפרט האחרון כדי למנוע אי הבנות והסכמות בעתיד. שכר טרחה של רואה חשבון משתנה בהתאם לסוג העבודה שאתם צריכים ממנו ולעיתים גם סוג הלקוח. חפשו את שכר הטרחה המקובל עבור העבודה שלכם, ובמידה ואתם נתקלים ברואי חשבון המציעים מחירים נמוכים בהרבה מתחת למחיר המקובל הפעילו את חוש הביקורתיות וקראו את האותיות הקטנות.

רואה חשבון שמכיר את התחום שלכם זה יתרון

ישנם לקוחות שחוששים מרואי חשבון העובדים עם עסקים נוספים מהתחום שלהם, או בשם פחות מכובס – המתחרים. החשש הוא שרואי חשבון יעבירו מידע ולא יהיו נאמנים. עם זאת, כאשר מדובר ברואה חשבון מקצועי העובדה שהוא עובד עם עסקים הדומים לעסק שלכם מהווה דווקא יתרון מפני שהוא מכיר את התחום שלכם ויוכל לבצע עבודה טובה יותר.